| perceive a întrebat:

Buna!
Am 13 ani, deci nu mi-am inceput viata sexuala, si nici nu am menstruatie.
Azi am observat ca am o scurgere maronie pe chilot, dar era o nuanta foarte inchisa.
Tot azi, in cada, am emliminat tot aceeasi scurgere maronie dar de data aceasta in cantitate putin mai mare si am observat si 2-3 picaturi de sange.
De acum 2 ore de cand am iesit din cada nu mai am nimic.
Mentionez ca nu am avut dereri sau alte afectiuni.
Va rog sa ma ajutati! Sunt foarte speriata!
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu e nevoie sa fii speriata, este prima menstruatie, care e mai ciudata de obicei.

| missbee a răspuns:

Probabil că ai avut prima menstruaţie... Vorbeşte cu mama ta, şi începe să foloseşti absorbante, deobicei ţine de la 2-3 zile până la 7 deci încă nu ai scăpat.
Reţine data şi fii atentă în fiecare lună în această perioadă să fii pregătită pentru 'musafiri'.

| missbee a răspuns:

Probabil că ai avut prima menstruaţie... Vorbeşte cu mama ta, şi începe să foloseşti absorbante, de obicei ţine de la 2-3 zile până la 7 deci încă nu ai scăpat.
Reţine data şi fii atentă în fiecare lună în această perioadă să fii pregătită pentru 'musafiri'.

| missouri a răspuns:

Inseamna ca menstruatia e pe drum.
Asa cred.Nu trebuie sa te sperii.winking

Sanatate! :*

| JsBeibDOLL a răspuns:

E ciclul dupa cate am inteles eu. Prima data nu o sa-ti vina mult. Vorbeste cu mama ta. Urmatoarea "experienta" de genul va veni in 3 -4 luni.

| kiddutssa a răspuns:

Cam asta ar fi inceputul menstruatiei. Nu ai de ce sa te sperii si este un subiect pe care trebuie sa il abordezi neaparat cu mama ta, lasand la o parte jena. Uneori nu se manifesta si cu dureri, probabil din cauza asta nu ai avut nici o astfel de afectiune inainte sa apara. Mult succes. Si inca o data : nu te speriahappy nu e chiar atat de rau cum parehappy

| Melissssa a răspuns:

Buna!
nu trebuie sa fii speriata, eu am 12 anihee hee sh mie mi-a venit prima data la fel.Ai sa vezi ca in curand iti va veni curat.Eu iti recomand sa vorbesti cu mama ta si ea iti va spune mai multe:d
Bafta!

| ÐianaOnlyMusic a răspuns:

E ceva normal dar ai sa vezi ca vei avea mult timp chestia asta
si daca va curge mai mult ar trebui sa vb cu mama ta despre asta
ea o sa-ti spuna tot...tongue