| Mirellusha a întrebat:

Am 13 ani, in cateva zile 14. Am 1, 55 m și 64 kg.
La mine scheletul este mai " lat " sau cum să vă explic.
Am și puțina " burtica ". Colaceii sunt vizibil doar cand ma așez, insa cand stau dreapta burta nu e vizibila,par mai "plata ". ( Da,totuși am grăsime pe abdomen, dar nu e atat de mare ). Sunt lata și in umeri,și picioarele sunt groase. ( E genetic, din partea mamei, așa este și ea, și surorile ei, și bunica,etc. ).
Mă pot mișca,pot alerga repede, nu am probleme la asta,chiar sunt energică. Dar arăt grasă, și mulți ma dau la o parte din cauza asta.
Aș vrea să știu cum să pot slăbi. Părinții mei nu sunt de acord cu asta și nu o să mă ducă niciodată la un dietolog.
Deci vă rog, ajutați-mă, cum scap de celulita de pe picioare, și de colăcei? M-am săturat să fiu insultată din cauza înfățișării mele, și nu-mi plac enici mie cum arat. Vă rog mult, ajutati-mă cu niște sfaturi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Se cheama nutritionist nu dietolog. Asta ca o paranteza. In alta ordine de idei, esti un pic cam grasuta, dar nimic de speriat. Poti sa te duci la nutritionist pe cont propriu, nu ai nevoie de parinti. Legat de "arat grasa multi ma dau la o parte", da-i draq de nenorociti. Simte-te bine asa cum esti si ignora cretinii.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Într-adevăr, din PĂCATE, eşti SUPRAPONDERALĂ ( prea "plinuţă" )!

Greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 52 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 12 de kg peste greutatea IDEALĂ; aşa că, poţi "da jos" cele 12 kg!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală/aerobic, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ ( 1-2 feliuţe la o masă ), etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

Cu această "metodă" eu am SLĂBIT 9-10 kg în 6 săptămâni!
În rest am mâncat orice am dorit ( evident, în cantităţi moderate ).

Ar fi INDICAT să consulţi şi un medic NUTRIŢIONIST!

Toate cele bune!

| ToxiSun a răspuns:

Fii atenta. Si eu am problema asta. Chiar daca toti imi spun ca sunt bine. Am 1, 66 si 59 de kg. E ok, dar nu imi convine mie. Am avut 64 si in 5 zile am ajuns la 59 fara sport.
Am folosit dieta balerina, doar ca nu am baut cafeaua aia dimineata(ca nu ma trezeam la ora aia)
E destul de grea dar ajuta mult de tot.
– Ora 10:00 – 2 oua fierte
– Ora 12:00 – 1 pahar suc de rosii
– Ora 14:00 – 100 g sunca sau 1 felie paine prajita
– Ora 16:00 – 1 mar
– Ora 18:00 – 100 g branza slaba
Crede-ma, nu te lua dupa comentarii, mananca din doua in doua ore asta. Nu o ti mai mult de 2 saptamani si slabesti un kg pe zi.
Dar daca ai de gand sa o ti mai mult de 5 zile, redu un ou dimineata.
Bafta happy

| Ðeiu_Andrei_1999 a răspuns:

De sa nu fii tu in pielea ta, lasa-i pe ceilanti nimeni nu e perfect 15% din femei slabesc pentru a putea fi in pielea lor sa poata alerga etc. FI CUM VREI TU NU CUM TE VOR ALTI...