| moldoveancacrazy a întrebat:

Am 13 ani. Parul meu se incleieste foarte repede, il am lung, si acum cativa ani nu era asa. E destul de enervat ca tu sa te speli sambata seara si marti dimineata sa fie slinos si murdar. Plus ca pana acum m-am spalat doar 1 singura data pe saptamana. Parul meu este subtire, fin si drept. Ce as putea face ca sa nu mai fie asa de urat? Va rog sa ma ajutati, acum, miercuri, este de sus pana jos slinos si nu mai pot!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu mai esti copil, esti adolescenta. Nu mai poti neglija igiena personala asa cum ai facut pana acum. Regulile de igiena spun ca un copil pana la 9-10 ani isi spala parul la 4-5 zile, urmand ca dupa deutul pubertatii sa il spele la 2-3 zile. Asadar, daca te speli sambata seara, este absolut obligatoriu sa te speli marti din nou. Tu, avand par lung, te poti spala linistita o zi da si o ai ba, asa ca nu vad de ce ai sta tocmai pana miercuri. Cred ca nici nu mai miroase frumos, a proaspat spalat si practic nu poti iesi din casa (ai grija, cand iesi din casa, sa mirosi toata, din varful capului pana in varful unghiilor a proaspat spalat)

| moldoveancacrazy explică (pentru Brigaela):

Multumesc mult! Voi incerca sa il spal mai des

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

La cat il speli tu chiar e ok, sunt altii carora lis e unge a 2-a zi deci te plangi degeaba.

| Lioana a răspuns:

Cand il speli clateste-l cu apa in care pui otet de mere.

| Jouliete a răspuns:

Pai in primul rand îți recomand un șampon foarte bun pe care eu îl folosesc, fiind special pentru astfel de par, se cheama Pantene aqua light pentru par cu tendința de îngrășare.
În al doilea rand, ca sa nu ai parul asa cleios trebuie sa te speli de doua ori pe saptamana, cel mai bine e duminica si miercurea si astfel parul tau va sta curat 3-4 zile.
Fiindca tu ai un păr subtire ai putea sa il faci codite împletite peste noapte, iar apoi sa il desfaci fiindca va parea ca are volum. Si findca ai parul cleios trebuie sa știi ca cu cât îl piepteni( si foloseste mai bine o perie si nu un piaptan) mai des cu atat se va uleia mai mult si mai repede, deci piaptănă parul putin.
Și alimentația este foarte importanta: nu mânca multe grasimi fiindca bineînteles ca ajută la îngrășarea parului.
Aceste lucruri ti le recomant fiindca le fac si eu.