| anonim_4396 a întrebat:

Buna,
Am 13 ani si de cateva zile imi tot apar ca niste bubite mici intr-un grup de cate 6 sau 7 pe degete. Se inroseste pielea si incepe sa ma manance si ma ustura palmele. Dar doar pe vreo 2 degete. In urma cu cateva zile aparuse pe mana doar un grupulet mic intr-un singur loc, si la fel ma manca. Am luat Claritine si calciu efervescent dar nu trec.
Ce as putea sa am?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| micutadhampir a răspuns:

Poate fi pojar, varsat de vant, scarlatina sau varicela. Sau o simpla iritatie, o alergie sau o toxi-infectie alimentara. Asta numai medicul iti poate spune.

| HappyCandy a răspuns:

Daca nu ai avut inca probabil e varicela.Dar exact asa am si eu. Aminteste-ti mai bine poate ai consumat ceva dar avea twrmwnul expirat sau ai alergie la ceva.Dar acum cu masa de paste cand consumam multe oua ( pe cind se poate doar 3 pe sap.) de lla acestea fiecare poate sa pateasca astfel. Ceia ce iti recomand eu e sa consulti un specialist, sa fii mai atenta si mai delicata cu mincarea si sa nu rupi sau spargi bubitele.

| AndreChan a răspuns:

Ciuperca cred eu ...caci si o colega a avut tot asa...trebuie sa treaca cu antibiotice dar du-te urgent la medic nu te lua dupa noi

| JustMe_8048 a răspuns:

Raie

| nikywillrock a răspuns:

Un singur raspuns exista la intrebarea ta: Medicul dermatolog. Fa o vizita, nu stii daca e grav sau nu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Micutadhampir
Varsatul de vant e acelasi lucru cu varicela. happy Am avut si varsat de vant, si pojar iar scarlatina este o boala la copiii sub 10 ani. Eu bubitele astea le am doar pe 2 degete la unghie pe partea unde degetele se ating. Atat!

Raie nu este, am aflat ca aceea apare intre degete.
Oua nu am mancat decat unul, nu prea imi plac ouale reci.
Cred ca este o alergie de la sapunul lichid. L-am folosit mai des in ultima perioada.
Multumesc tututor pentru raspunsuri.

| lanaaaaa a răspuns:

Poate te-ai urzicat sau e un fel de alergie, in orice caz, consulta un dermatolog :d

| antonio98 a răspuns:

Pai nu este ceva foarte grav si eu am patit asa ceva o sa ti se faca ca si niste cosuri o sa se albeasca si o sa disparara.
STiu ca si eu am patit si tata e doctor

| mimi_2935 a răspuns:

Probabil te'ai iritat...