| andrei1ciurar2 a întrebat:

Buna, am 14 ani, am 1.49, si 54 de kilograme. Cum as putea sa mai cresc, sau ce trebuie sa fac. Sunt ok la anii mei? (Sunt baiat)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu trebuie sa faci nimic special, astepti sa te dezvolti in functie de genetica ta
de aceea toti suntem diferiti, nu avem ceva special de facut sa ajungem la +1, 80 m si fix 79 kg, unii sunt mai inalti altii mai scunzi, unii atletici altii slabi, unii grasi etc

| dullcat a răspuns:

Buna.Ai o masa corporala normala, nu-ti fa griji.Cresterea se va intampla in timp si va fi favorizata de un stil de viata sanatos.
https://www.medicover.ro/calculator-imc-indice-de-masa-corporala/

| Hyperion7 a răspuns:

Ești ok, o să mai crești.

| ReddY25 a răspuns:

Ai putea merge la înot, să-ți dezvolți corpul/musculatura un pic

| adryang78 a răspuns:

Fiecare persoană are propriile gene, iar tu ești încă în creștere. Nu este nevoie să faci nimic special, doar dacă ești nemulțumit de anumite aspecte, și nici atunci să cazi în extreme, adică să exagerezi cu diverse diete etc.
Pentru înălțime, poți practica baschet, volei, handbal, la nivel de amator, nu neapărat profesionist. Pentru dezvoltarea armonioasă a musculaturii îți recomand înotul.
Succes!

| Bogdan0783 a răspuns:

Nu trebuie sa faci nimic deosebit ca sa mai cresti.Lasa timpul sa isi faca treaba. Pentru greutate/inaltime gasesti un tabel si poti compara acolo. Daca tot vrei sa te inalti mai mult ai putea incerca sa practici baschet

| Andi270386 a răspuns:

Ești ok. Dar aproape obligatoriu să faci sport.

| LucianVH a răspuns:

Salut, iti spun un secret - cand eram la 12 ani si eu eram plinuț. De crescut am crescut mai serios la 15 ani, dar faceam baschet la scoala in orele de EdF. O faceam amatorial, dar orice miscare e mai buna decat statul pe telefon. Si uita-te in jurul tau, peste 30 si un pic de zile e VD in 14/02 si sigur o domnisoara din scoala ta ar vrea sa iesiti...