| Captive a întrebat:

Heyy TPU,
Revin cu o alta problema de sanatate, sa zicem.
Am 15 ani, in 19 august fac 16 ani, 1.49 m inaltime si am constatat ca de vreo 2-3 ani nu am mai crescut absolut nimic in inaltime.
As mai putea sa cresc?
Sau intrebarea ar fi " ce pot sa fac ca sa mai cresc"?
Totusi, 1.49 mi se pare absurd. Macar cativa cm daca as mai putea cumva sa cresc,sunt foarte complexata de inaltimea mea, ma simt destul de inferioara fetelor inalte..Consider ca nu sunt ok, ca si inaltime.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Buna,

Eu as merge la doctor si as spune ca inaltimea mica iti afecteaza calitatea invatarii si a nivelul respectului de sine.

Pentru doctor, te-as sfatui sa te duci glont la medicul endocrinolog.

Teoretic el iti va da niste analize sa faci ( sa vada cum stai cu hormonii tiroidieni si alte chestii de genul acesta) si va incepe sa iti prescrie un tratament de crestere (in general bazat pe hormoni somatotropi).

Este important sa mergi cam acum pe la doctor si sa nu mai astepti ani, deoarece vei incepe sa te maturizezi sexual, moment in care hormonii sexuali vor dezactiva productia de hormon somatotrop si alte neamuri de hormoni de crestere.

Personal nu as asculta povete aiurea gen: joaca baschet, inot, stai agatata de batator si alte prostii populare. Nu in acest caz cel putin.

Pe de alta parte, faptul ca respectul de sine iti este afectat, poate fi un moment mai mult decat potrivit sa faci ceva in privinta aceasta si sa nu pierzi timpul aiurea. Pentru ca timpul acesta mai tarziu nu se va mai intoarce.

10 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Fii linistita, cresterea continua pana la varsta de 20 de ani, asa ca nu trebuie sa-ti faci probleme.
Trebuie sa stii ca, faptul ca esti complexata nu-si are rostul, calitatile umane, nu sunt masurate, in raport de inaltimea persoanei.
Este bine stiut faptul ca, in sticlutele mici, stau esentele tari, asa ca nu-ti fa probleme ca nu esti mai inalta.
La varsta ta si eu imi faceam probleme ca sunt mai miniona, ulterior insa mi-am dat seama ca, fiecare dintre noi e unic pe acest pamant, a venit cu un scop si acel scop poate fi realizat, prin ceea ce vei face tu, cum vei deveni ca om realizat si cat anume ai reusit sa te cultivi pentru a putea sa fii constienta de rolul tau pe acest pamant ca sa-l poti realiza.
Un gand bun, multa sanatate si succes in ceea ce iti propui sa faci.

| OrangeFga a răspuns:

Inca esti in perioada de crestere, e posibil sa mai poti creste, insa, incearca sa practici sporturi de gen handbal.
Nu este chiar atat de grav, cunosc fete mici de si chiar ma inteleg super bine, deci nu ar trebui sa te afecteze pe viitor prea mult happy

| Captive explică (pentru OrangeFga):

Stiu ca nu ar trebui, dar totusi ma afecteaza :/.
Am jucat handbal ocazional in orele de sport, dar degeaba.

| many404 a răspuns (pentru Captive):

Nu trebuie sa te simti inferioara deloc pentru ca fiecare este diferit, asa ca fetele mici de inaltime sunt foarte dragute, acceptate asa cum esti si faun sport si o sa vezi ca va fi bine.

| DeeaDyy a răspuns:

Si eu sunt destul de pitica in comparatie cu fetele cu care stau (mai sunt 2 fete mai mici decat mine la ani, dar sunt mai inalte decat mine...eu fiind cea mai pitica din grup).
Fa mult sport, in special baschet, volei, inot, stiu ca funtioneaza (am un prieten care face inot de aproximativ 2-3 luni si se vad diferente destul de mari. Vara trecuta era mai pitic decat mine si acum e mai inalt)
Nu-ti mai fa multe griji in privinta inaltimii...prietenii adevarati te vor accepta asa cum esti si nu te vor judeca. Si in plus, stii cum se spune, piticele sunt cele mai bune laughing
Sper ca te-am ajutat happy

| Captive explică (pentru DeeaDyy):

Probabil asa se zice, dar nu m-as supara daca as mai creste macar 7-8 cm laughing

| DeeaDyy a răspuns (pentru Captive):

Vorbeste cu parintii tai ca sa faci niste cursuri de baschet, inot sau alte sporturi pentru a te mai inalta. happy
Succeswinking

| Shic123 a răspuns:

Wii inca cineva de inaltimea mea doar ca eu am 13 ani si sunt la fel comlexata colegele mele parca-mi sunt mame. Nu e nimic grav o sa te deprinzi si o sa-ti placa cu timpul statura ta

| Captive explică (pentru Shic123):

Ehm,sincer, a trecut destul timp si inca nu imi place statura mea.Din clasa a 7-a nu am mai crescut, poate chiar dinainte :/

| Aloone a răspuns:

Am avut si eu problema asta aveam vreo 15 ani ..acum am 17. aveam 1'49. ceva de genu... dupa am inceput sa dorm pe la 1-2-3 de noapte si ma trezeam pe la 6-7 ..de atunci mancam mult si dormeam mult acum am 17 si 1'69