| Mi828 a întrebat:

Am 14 ani si 1.61 deja de 2 ani. Am inceput sa ma dezvolt la 11 ani si pana acum 2 ani. De atunci nu cred ca m-am mai dezvoltat. Sunt putin plinuță. Am 68 de kg dar fac sport de jumatate de an. Nu m-au mai durut sanii doar cand aveam menstruatia dar ar trebui sa imi vina peste 13 zile. Si de 3 zile au inceput sa ma doara foarte tare si nu pot purta sutien acum. De trei zile port doar bustiera. Port in general cupa C. De un an imi sunt cam lasati si mi-au si aparut vergeturi mai demult. Ar fi posibil ca inca sa fiu in crestere si sa inceapa din nou sa imi creasca? Ma doare de 3 zile si spatele foarte tare si intr-o parte acolo unde este rinichiul dar doar in partea dreapta ma doare si nu stiu ce sa fac. Părinţii mei stiu si ma dau cu un sprei pentru dureri sa mai scada durerea dar ma doare aproape la fel de tare.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Te sfatuiesc sa mergi la mediculd e familie pentru un consult.
In ce priveste greutatea, tu esti de fapt cu mult peste greutatea normala!
Practic, la 14 ani si 1.61m ar trebui sa intre 48 si max. 50kg ori tu ai cam cu 20kg mai mult, ceea ce te face deja supraponderala.
Treaba este foarte serioasa, ca se declanseaza hipotiroidia, fiind atat de grasa.
Pune mana si slabeste, apuca-te de sport, fa ceva, ca ai de pierdut 20 kg. Odata ce ajungi la greutatea normala, cresterea ta va continua si ciclul se va regla.
Vergeturile apar cand iei foarte mult in greutate si se crapa pielea.

| Mi828 explică (pentru Violleta2022):

Mie nu mi se pare ca ar trebui sa am 48 de kg. Sunt foarte putine. Stiu o gramada de fete care au atatea kg la varsta si înălţimea mea si se plang pentru ca sunt foarte slabe si plate si toata lumea isi bate joc de ele. Stiu ca ar mai trebuii sa slabesc dar nu vr sa ajung sa am mai putin de 55, fetele alea de 48 de kg arată ca niste anorexice si toate spun ca eu arat bine pentru ca am forme si nu am burta si am picioarele oke. Ciclul imi vine cand trebuie dar problema mea era faptul ca ma dor sani si ciclul nu ar trebui sa imi vina inca si ma doare si spatele pe langa rinichi si plămâni. Maine ma voi duce la doctor pentru un consult. Repet nu vreau sa ajung sa fiu anorexica si nici forme sa nu mai am. Porcaria aia cu cate kg ar trebui sa ai la o anumita varsta si inaltime este o tampenie. Eu zic ca ar trebui mai tare sa va ingrijoreze persoane supraponderale si obeze care chiar sa aiba o problema de sănătate din cauza kg lor.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mi828):

Stiu foarte bine cum este sa ai 48-50kg la 1.70m ca asa am avut cand eram de varsta ta.
Greutatea normala totusi pentru varsta si inaltimea ta este intre 48 - 51 kg.
Esti departe de anorexica fetita, la 50kg, fiind greutatea perfecta pentru inaltimea, varsta si sanatatea ta.
Eu am acum 60kg la 1.74m si tu esti cu 13cm mai micuta ca mine.