| Nicølaev_Ândrei_1986 a întrebat:

Am 14 ani si am o problema cu pieptul mai exact rahitism la piept si as dori sa scap de aceasta problema estetica mai adaug ca am inaltimea de 1.73 si in jur de 60 de kilograme. Am fost la doctor si mi-a dat sa fac anumite exercitii, am facut cateva luni dar fara efect asa ca nu le mai fac. Am auzit ca pot face impins de haltere pentru a scapa de aceasta problema dar nu stiu cat de adevarat este. Un sfat cum as putea sa scap de aceasta problema va rog.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Ce ai tu se numeste torace/stern in carena sau pectus carinatum si din pacate singura solutie care da rezultate sigure este o operatie de remodelare a sternului, exista unele orteze care se pun in exterior si trebuie purtate non-stop si care imping si incearca sa remodeleze sternul din exterior, insa sunt dureroase, incomode si nu dau mereu cele mai bune rezultate, doar daca ai recomandare de asa ceva si medicul spune ca sunt sanse sa functioneze e indicat sa-ti iei, altfel nu prea. Sau daca o sa faci pectorali (piept) foarte mari (de culturist) e posibil ca sternul sa nu se mai vada dintre pectorali, insa problema tot acolo o sa fie.

Din fericire problema asta e una strict de natura estetica, adica doar arata urat (sa zicem), nu iti afecteaza sanatatea (inima sau plamanii) cu absolut nimic.