| delix910 a întrebat:

Am 14 ani si cu o luna in urma am descoperit ca am gastrita. Am fost la medic, mi-a facut radiografie si a zis ca totul e normal. Nu am dureri abdominale, dar in rest, cand mananc ceva dulce mi se face rau (stari de greata sau imi vine sa vomit). Iar medicul mi-a dat sa iau preventiv cand am stari de voma Metoclopramid. As vrea niste recomandari de tratamente (naturiste sau medicamentoase). Pentru ca anul asta intru la liceu si vreau sa practic sport, practicand sport am nevoie de suplimente. Dar din cauza gastritei nu imi permit sa mananc chiar orice. A da, tin regim! Dar vreau sa mi se vindece mai repede =)!
Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Trebuie vazut la medic ce ai. Eu nu cred ca ai gastrita! In majoritatea cazurilor gastrita se manifesta prin arsuri pe gat. Este adevarat poate fi si asimptomatica sau cu simptome ciudate.

| delix910 explică (pentru Salontanul):

Rare ori am avut arsuri in gat, dar cel mai frecvent este starea de voma.

| delix910 explică (pentru Salontanul):

Rare ori am avut arsuri in gat, dar cel mai frecvent este starea de voma. Iar medicul mi-a zis ca am gastrita. Si mi-a zis ca trebuie sa tin regim. E regim dar nu stiu peste cate secole imi va trece rolling on the floor)

| Violleta2022 a răspuns:

As recomanda CHEFIRUL (kefir) dimineata pe stomacul gol si seara, inainte de culcare, cate un pahar de 150-200 ml.
Tratamentul este de 2-6 luni, in functie de cat de avansata este gastrita.

| delix910 explică (pentru Violleta2022):

Nu mai zic, beau si chefir. Dimineata iau prima oara, pe stomacul gol suc de cartofi