| anonim_4396 a întrebat:

am 14 ani si mi-a aparut celulita sad. Nu se vede daca merg sau stau jos, ci doar daca strang foarte tare. Sunt slabuta, chipsuri nu mai mananc de cinci ani de zile [ de cand am facut alergie la ele ], nu sunt adepta prajelilor si, desi iubec cartofii pai, mananc o data pe luna sau o data la doua luni. Slabiciunea mea sunt dulciurile, mananc zilnic doua patratele de ciocolata amaruie, dar nu ma pot abtine de la prajituri. Nu mananc in exces, imi calculez caloriile. Fac zilnic 15 min de exercitii pentru posterior [ caci acolo mi-a aparut] si 30 min de exercitii cardio. Care e cauza? Alimentatia mea nesanatoasa sau problemele hormonale? Nu mai am ciclu de cinci luni si ma dor sanii rau.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In primul rand orice persoana are celulita fie ea cat de slaba, spre exemplu tu ai scris mai sus ca esti slabuta si scuze ca ma repet dar orice persoana are celulita chiar si cele a caror persoane nu este vizibila cu ochiul liber doar daca strangi asa cum ti ai spus, iar ciclul poate ca asa este firea ta, am o cunostina careia ii venea odata la 6-7 luni si atunci foarte putin, dupa 18 ani sau dupa ce vei avea primul copil atunci ti se poate regla, dar mai poate fi o cauza : daca ai o alimentatie proasta si mananci,, un mar pe zi'' adica mai putin decat trebuie

5 răspunsuri:
| CorneliaC a răspuns:

Din ce ai scris, nu pari a manca nesanatos, daca mananci un pic de ciocolata, nu cred ca e o mare problema. Dar daca ti-a disparut ciclul, ar trebui sa mergi si la ginecolog sa vezi ce iti mai zice.

| 00SweetTweety00 a răspuns:

Sfintee laughing Keep Calm iubita laughing ♥ nimic grav, mai ales ca nu se vede :* Celulita este ceva normal la acum, adica nimic nu mai este sanatos, si noi fetele incepem sa ne dezvoltam destul de repede love struck ( ciclul nu prea are legatura cu celulitawinking )
Deci, alimentatia ta este mai mult decat okwinking singurul lucru pe care il poti face pentru a evita aparitia in continuare a celulitei ( scuzami expresia sigh nu imi gasesc cuvintele puppy dog eyes laughing ) :* este sa faci sport mai mult, alergari 60 de minute zilnic (este si sanatos) si seara gimnastica love struck

Baftaaa love struck te pupacesccc love struck :**** ♥

| iulia_7948 a răspuns:

Nu mai calcula caloriile ca nu asta e problema. Te ingrasi numai cand combini la aceeasi masa alimentele gresit. Cauta pe google dieta disociata. Celulita poate aparea de la dereglari hormonale dar si de la puiul din comert gatit de mama ta, de exemplu. Deci..tot hormonal.

| xgd a răspuns (pentru iulia_7948):

Nu mananc pui, foarte rar doar pieptul. In general mananc peste ton.

| dongseng a răspuns:

Din cauza problemelor hormonale, consulta un medic(cauza durerilor). Celulita este ceva normal si nu trebuie sa-ti faci griji din cauza asta caci toata femeile au.