| anonim_4396 a întrebat:

Cum este posibil sa nu ma ingras cand mananc foarte mult, la fiecare masa? Carne, slanina, jumari (da, si dimineata), oua, branza, fac toate combinatiile alea care sunt cica interzise, ca ingrasa. Mananc chipsuri zilnic, foarte multe fructe si seara 2-3 prajituri dupa ora 23. + vitamax. In ultimele 2 luni nu am mai facut sport pentru ca am avut probleme cu coloana. Mananc mai mult decat prietenele mele care sunt mai inalte si corpolente decat mine. Si n-am reusit sa pun nici un kg pe mine in ultimul an... Bine, niciodata nu am avut mai mult de 3 kg in plus fata de cat am acum, dar tot as vrea un kg, doua...
Voi de la ce va ingrasati?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Am observat ca esti o persoana rationala, rational vorbind e greu sa te ingrasi, 7000 de calorii =1kg de grasime, calculeazati imc si vezi cat trebuie sa manci

Calculator greutate ideală, calorii, IMC

intra aici http://www.calculator.net/calorie-calculator.html?ctype=metric&cage

http://sa-slabim-sanatos-impreuna.blogspot.com/

| Violleta2022 a răspuns:

Poate ar trebui sa faci o detoxificare a colonului, poate ai paraziti intestinali, care nu te lasa sa asimilezi...
Toti avem paraziti intestinali, numai ca 99% dintre noi, habar nu avem de exsitenta lor, pentru ca unii, nu-si fac aparitia, adica, nu provoaca dureri sau disconfort, doar traiesc in intestinele noastre.

| Dalmore a răspuns (pentru Violleta2022):

Si astia nu ar trebui sa se vada la analize sau ceva?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Dalmore):

Cate analize de corpocultura (treaba mare) ai facut?
in general se fac 3-4 analize, ca sa iasca pozitiv testul, depinzand de perioada de reproducere a parazitilor, cand sunt mai activi, sau nu sunt activi. De aceea se repeta teste de la multe ori!
Deci, cate teste copro-parazitologice ai facut pana acum?

| Dalmore a răspuns (pentru Violleta2022):

Sincer, nu-mi amintesc cand am facut ultima data... deci a fost de mult.
Multumesc, nu stiam, o sa intreb medicul.

| Începătorul988 a răspuns:

Sincer, si eu mananc multe chipsuri, carne, cartofi prajiti, prajituri, dulciuri, si degeaba! Nu se pune nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Slanina, carnuri, branzeturi si jumari astea nu te ingrasã pe tine pur si simplu e imposibil sa mananci atât de mult incât sa te ingrasi deoarece iti provoacã greatã, iar prajiturile si chipsurile sunt un mod prostesc de a te alimenta. Mananca mai sanatos dar bogat caloric, avogado(300kcal bucata), Migdale, alune, arahide, ulei de masline/cocos in salate sau gatit cocosul. Si iti trebuie calorii lichide fa-ti fresh, mananca multe foarte multe banane si pepene poti consuma mult si sunt bogate in kcal, unturi din alune(nutella 540kcal/100g) si unt de arahide(580kcal/100g)
Astea ti le alegi ca aperitiv.

Carbohidratii din Paine integralã velpitar, sau oricare bogata in fibre, extrem de multe paste (au 350kcal/100g)pentru ca intrã usor, cartofi, orez carbohidrati complecsi samd si sosuri bogate in calorii. Carbohidratii complecsi care ii poti consuma in cantitãti ceva mai mari, oleaginoasele, caloriile lichide, uleiurile si unturile ar trebui sa-ti fie baza daca vrei sa te ingrasi.

| Mihhhhhhhh a răspuns:

Ai arderile foarte rapide de aceea nu poți pune pe tine. Nu este vina ta, tu mănânci destul de mult, însă așa ești tu programată genetic. Eu ma îngraș și dacă respir lângă o ciocolata și ma chinui foarte mult sa slabesc. As fi foarte fericita dacă as putea mânca ca tine, de fapt pot dar ma voi face cât casa. Din păcate așa sunt oamenii, care sunt grași vor sa fie slabi, care sunt slabi vor sa fie puțin mai grași. Niciodată nu suntem multumiți.