| anonim_4396 a întrebat:

Am 15 ani (clasa a 9-a) si sunt foarte ingrijorata in privinta comportamentului meu in societate. Cand sunt cu foarta multa lume (mai ales cu baieti) imi este rusine sa vorbesc, prefer sa stau intr-un colt decat sa stau cu toti si de aceea multa lume ma respinge. Anxietatea asta sociala (desi ma gandesc ca poate fi o problema mai grava) se manifesta in special cu baietii. Nu ma uit in ochii niciunui baiat cand vorbesc cu el (vorbit inseamna "Buna, ce faci?"). Oare este normal? As vrea sa fiu si eu mai indrazneata, dar nu stiu cum. Adica nu gasesc niciun subiect de discutie etc.
Cum sa scap de asta? sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

Nu te complace in starea asta. Mai tarziu o sa ajungi s iei prozac cu pumnul.

| Safire17 a răspuns:

Te rog, trimite-mi un mesaj privat si explica-mi detaliat problema, daca vrei sa te ajut...

| SindyR a răspuns:

Ceva normal evident ca este. Iti recomand sa inveti cate putin cate putin sa te bagi in seama, daca dai gres nu e nici o problema, ei o sa vada ce ai de gand... banuiesc ca nu ai prieten. Oricum incearca sa dezvolti subiecte de interes comun si sa incerci sa le dai sfaturi cu fetele si chestii de genu. Merge crede-ma. Bafta!

| Takocska a răspuns:

Stai linistit o sa scapi cu timpu de astahappy Uite eu am 20 de ani as baiat si tot asa eram numa cu fete pana cam la 16 ani jumate dupa aia am inceput sa ma deschid asa pur si simplu nu imi era rusine asa mare si asa mai departe si am ajuns acolo ca la 19 ani am avut mai mult de 20 de prietene si amu la 20 de ani am o singura pe care o iubesc la nebunie si am cerut si de nevastahappy si a zis si da. deci stai linistit o sa fie totu okéhappy

| IceCream11 a răspuns:

Pai,mai intai, intereseaza-te despre ce vorbesc acei baieti si astfel vei avea subiect de conversatie comun.In al 2lea rand,daca vrei sa nu mai ai aceasta problema incearac sa vorbesti cu acei baieti pe mess sa vezi cum evolueaza lucrurile daca nu se va intampa ceva favorabil,atunci pur si simplu,cand esti cu ei fata in fata nu te uita in ochiilor (asta intimideaza pe multe fete) uita-te la la gura lor sau la pieptul lor si asa vei prinde curaj.
Chestia asta nu e o boala, e o rusine de faptul ca te-ai putea face de ras, dar nu e asa.Nicio fata nu a murit din a vorbi cu baietii, este pur si simplu gandul ca ai putea sa nu fi privita bine de ceilalti
Autoeduca-te! Succes! :* happy

| DarkFromGrave a răspuns:

Cunosc problema. Mi se intampla si mie sa fiu extrem de rusinoasa cu cei din jur si de obicei ma resping, insa nu neaparat cu baieti. Eu am scapat usor de frica asta de a fi intr-o multime sau de a vorbi cu baieti. In primul rad ca sa ma pot baga in seama cu cineva, chiar si de gen masculin big grin mi-am imaginat un lucru care mi-e imi place foarte mult, mi-am tinut capul sus si am privit persoana respectiva in ochii [ desi muream de rusine]. Am inceput o discutie simpla despre scoala, ma rog despre colegi care faceau ca toate maimutele si de aici a schimbat chiar "el" subiectul.
Trebuie sa te bagi in seama cu o singura persoana ca apoi sa poti si cu restul, nu e chiar misiune imposibila, desi pare greu trebuie sa ai incredere in tine. Sa scapi de frica si te arunci cu capul inainte. Trebuie sa... sa te lasi condusa de dorinta de a putea fi si tu la fel de indrazneaza ca ceilalti. In caz ca asta nu merge poti apela la un psiholog. Ajuta si nu ai nimic de pierdut ^-^

Sper ca te-am ajutat.