| Celdrept a întrebat:

Ce ați face daca lumea ar ști că aveți probleme cu capul? Mai ales majoritatea din zona? Anxietatea mea oribila socială,care se manifesta prin tremur rău al corpului mi-a stricat imaginea în zona și nu doar in zona! Mi-e rușine sincer de nu mai pot! Că sunt perceput ca fiind nebun din cauza unei fobii sociale.
Nici măcar a unei boli psihice mai grave! Cei care sunt cocalari și care au câteva clase și sunt inculți sunt mai bine văzuți în societate decât mine, eu din cauză că sunt introvertit și mai retras nu pot dovedi lumii adevăratul meu potențial,doar conjuncturi care mă pun într-o lumină execrabilă din cauza atacurilor de panica,agorafobiei! Vad că nu mai pot sa scap de anxietatea asta,doar daca mor sau prin sinucidere,efectiv îmi distruge complet viața socială!
Și când văd țigani încep să devin foarte agitat,de ăștia care arata mai dubios,cocalari! Mai ales că unii sunt periculoși din zona ii știu! Când văd de ăștia care arata a cocalari imediat mă ia crizele de anxietate sau colorați! Îmi provoacă sila și panica tot odată! E plina tara de ei văd! Cum pot sa mă calmez când văd etnici de ăștia? Mai ales că eu stau într-o zonă unde e plin de ei! Cum naiba pot sa mai scap eu de anxietatea asta? Daca cu alprazolam am așa probleme fara e atât de rău încât nu aveți puterea de înțelegere cat e de gravă,efectiv nu pot ieși din casă!
Și-a dat multa lume seama că am probleme din zona mai ales,ce viitor o să mai am eu daca m-a făcut de cacao anxietatea, mi-a stricat imaginea în societate? Ce șansă mai am eu cu probleme așa serioase sa îmi fac iubita? M-am saturat să iau alprazolam și anxietatea sa fie la fel de gravă! E așa de gravă că e cronica? Cum naibii pot opri acel tremur cauzat de crizele de anxietate? Am văzut că îmi tremură in public și capul rău,in casa nu am nimic numai cand ies afara! Nu e asta cumva agorafobie? Cum se poate vindeca înafara de psihologi? Tot văd etnici și iar mă ia când îi văd, din cauza unor etnici am aceste probleme, vad că sunt angajați peste tot, o să devină ăștia majoritari și românii minorități in 15-20 de ani, se înmulțesc într-un ritm alarmant! Știți ceva trucuri sau meditații cum sa o ameliorez? Îmi e rușine și să mai ies din casa că nu pot sa o controlez câteodată, deja o am de 5-6 ani,vad că e la fel de serioasa ca in prima zi!
Nu am nici oameni de încredere cu care sa ies și să mă expun, m-am saturat sa tot ies singur! Mă cheamă unul afara dar și ăla e jumate etnic! Nu știu,dar parca toți au aproape același caracter cu mici excepții! Nu sunt rasist,dar din cauza unora dintre ei viața mea e aproape distrusa complet! Nu cred că mai scap de fobia asta socială! Dumnezeu nici el nu mă ajută, m-am rugat și degeaba,am fost și la duhovnic și degeaba! Dintre toți oamenii cu anxietate numai pe mine cred că mă văd oamenii într-o stare deplorabilă și asta că tremur și devin foarte agitat și transport excesiv,par foarte crispat la fata! Sunt atâția oameni cu anxietate și nimeni nu îi vede că au probleme,nici eu nu am văzut anxioși pe strada și doctorul meu susține că foarte mulți se confruntă cu așa ceva! Care sunt aia? Că nu i-am văzut pe străzi! In schimb că la mine se manifesta fizic mă văd toți și,mai mult că sigur le dau de înțeles că sunt nebun! Când eu am fost foarte bun la învățătură și premiant,chiar olimpic dar lumea mă vede că pe un nebun cred eu! Și nici nu le pot demonstra că nu sunt,din cauză că sunt mai retras,mai tăcut fiind foarte depresiv!
Ori cei cu anxietate nu ies din casa deloc de nu îi văd? Deși eu sunt foarte anxios mă cam uit la toți în ochi și îmi dau seama cine are probleme și cine nu mai ales că am studiat puțin psihologia și cunosc limbajul corpului.
O alta chestie pe care am remarcat-o ar fi în unele momente când nu am anxietate și sunt încrezător în mine parca unora le transmit eu emoții,putina agitație,nesiguranță!
Cred că acel tremur e legat de o somatizare sau psihosomatică,dar e imposibil de controlat în public,acel tremur mă deranjează cel mai mult,din cauza asta nu pot nici sa mă angajez!
Ce sa fac că am obosit sa lupt cu o teroare așa mare, e prea mult chiar și pentru mine! Eu am fost un tip dur e foarte rușinos că mă confrunt cu așa ceva, am devenit vulnerabil și sensibil.
Din ce cauza îți tremură capul de la anxietate? Cum scap de problema asta in public?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MrAM a răspuns:

Te duci frumos la o sala de box, kickbox, judo etc. Ii explici antrenorului ce ai redactat mai sus si eu iti garantez ca in cateva luni cu antrenament o sa observi o diferenta pozitiva enorma. Daca te simți coplesit intr-o sala cu prea multe persoane cere sa faci antrenament 1-1 cu antrenorul, cu toate ca o sa fie mai scump. Eu iti garantez ca o sa functioneze 100%.
Alta varianta ar fi un psiholog bun sa identifici ce anume a dus la aceste blocaje emoționale si poate in felul asta le rezolvi. Bafta

| Celdrept explică (pentru MrAM):

Interesant punct de vedere. Mersi pentru răspund big grin
La box și kickbox sunt mulți cocalari, la judo m-aș duce sau taekwondo

| MrAM a răspuns (pentru Celdrept):

Nu conteaza cine e in sala, antrenorul are rolul de a impune disciplina si eu pe unde am fost majoritatea persoanelor cu care faceam antrenament au fost foarte intelegatoare si dispuse sa ajute. Trebuie sa te concentrezi pe obiectivlele tale si sa nu te mai gandesti ce are lumea de comentat la adresa ta. Oamenii te critica in momentul in care faci ceva gresit si te invidiaza in momentul in care iti merge bine. Orcum o dai tot nu-i multimesti si nici nu trebuie, e o prostie sa vrei asta. Daca toata lumea te place sigur faci ceva gresit

| CatenaccioStyle a răspuns (pentru MrAM):

Foarte bun comentariul cu indrumarea catre un sport. Ajuta foarte mult, te pregateste pentru foarte multe situatii de viata si psihic sau emotional vei fi mult mai echilibrat, sa nu zic de beneficiile fizice. Nu ai cum sa fii anxios cand practici un sport si apoi il faci de performanta cand ai fel si fel de competitii cu public, o singura victorie in fata unui public o sa iti ridice moralul 100 de nivele, adrenalina aia e atat de naturala si fenomenala. Am facut fotbal de performanta si am jucat si pe stadioane unde am intalnit public atat prietenos cat si neprietenos care ne injurau, huiduiau sau chiar scuipau, ne luau mortii si ranitii la plimbare. Asta era tactica suporterilor ca sa te faca psihic si sa te pierzi pentru a da avantaj echipei gazda care era sustinuta de fani, asta se intampla cand jucai in deplasare. Ba chiar o data au aruncat si cu sticle si alte obiecte pe teren dupa ce a dat echipa mea un gol si cativa jucatori s-au bucurat putin ostentativ in fata lor facand gesturi sa le inchida gura dupa ce tot meciul ne-au injurat si fluierat de parca eram dusmanii lor de moarte. Arbitrul cand a vazut a oprit arbitrul meciul iar atunci ne-am strans jucatorii echipei mele sa le batem obrazul si sa intrebam de ce arunca, un coleg de echipa foarte nervos a degajat mingea spre ei in tribuna pentru ca era sa fie lovit de obiectele lor iar in momentul ala s-au inflamat spiritele si lucrurile au degenerat putin, s-a intamplat atat de spontan si rapid laughing)) a trebuit sa fim evacuati in vestiar iar acei idioti sa fie evacuati de jandarmi de pe stadion, nu e deloc placut sa treci prin experiente de genul pentru ca poti ceda psihic insa pot sa zic ca te calesc si dispare orice urma de anxietate sociala cand treci si prin asa ceva desi nu e recomandat, vreau sa zic ca si sportul are riscurile sale dar sunt mult mai mici decat frumusetea pe care ti-o ofera.

18 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

De depresie si de anxietate poti scapa cu ajutorul unui psiholog sau al unei persoane cu pregatire psihologica (de exemplu: un preot, un profesor, etc.) SAU pur si simplu schimbandu-ti anturajul /grupul de prieteni la unul vesel, care este dispus sa te primeasca si sa te ajute.

| Celdrept explică (pentru Bula):

Nu mai e nimeni dispus,lumea e al dracu,nu vezi că nu mai exista respect la noi și empatie? Lumea e foarte individualistă! Nu ii pasa nimănui de problemele noastre,unii chiar se bucura! Când ai probleme de astea ești marginalizat nu acceptat! La noi sunt probleme grave de mentalitate. Daca te duci la psihiatru sau psiholog ești automat etichetat ca fiind nebun! Ce sa mai fac eu daca nu scap de anxietate, nu am cum sa le închid gura! Și dacă o să mă vindec deși nu cred ei tot cu impresia asta o sa rămână că aș fi diliu!
E greu când nu ai pe nimeni, nici părinți nici prieteni, neamul e indiferent, ajungi la suicid nu prea poți învinge doua boli cronice! Și depresia e cronica și anxietatea.

| Bula a răspuns (pentru Celdrept):

Vorbeste cu preotul!
Cere-i o programare la o discutie de o or, cand sa-i explici problemele tale.
Respecta intocmai ce va spune!

| Celdrept explică (pentru Bula):

O să fac dar unul mi-a zis sa fiu mai bărbat laughing i-am zis de depresie! Un sfat de zici că o venit de la un analfabet nu de la un preot!

| Sophieka a răspuns:

Intra le intrebarile mele... Daca cauti am multe meditatii ghidate pentru problema asta.

Inceteaza sa mai consideri ca esti bolnav psihic.

Sunt multi care trec prin probleme sociale de genul si pot fi vindecate complet.

Daca imi demonstrezi ca te tii de meditatiile pe care eu le-am pus in intrebarile mele, o sa-ti dau si alte meditatii si tehnici care te vor vindeca si voi tine legatura cu tine aici prin mesaje / felicitari si ai sa vezi ca te vei face bine.

Pune-te sa cauti prin intrebarile mele sau pe Youtube la meditatii / afirmatii pentru incredere, curaj si anxietate. Ai destul timp, esti tot timpul acasa... Acum ai oportunitatea sa te vindeci...Alegerea iti apartine.

| Celdrept explică (pentru Sophieka):

Cum nu sunt daca nu pot ieși din casă și fac atacuri de panica când văd oameni? Și dacă nu aș fi lumea mă vede din cauza acestor probleme nebun sau handicapat din cauză că tremur! Ei cred că își închipuie că am Parkinson, românii și țiganii fiind analfabeți funcțional peste 60% la asta se gândesc la handicap nu la anxietate,ei nu știu că eu am anxietate ei văzând cum mă manifest și fiind inculți că hai sa o spunem pe cea dreaptă multi sunt așa trag concluzii pripite! Nu o sa mai îmi pot face nici iubita din cauza asta! O să fiu marginalizat! Mi se pare că sunt,că nu mă mai baga nimeni in seama de când am probleme de genul! Lumea crede că sunt nebun și asta mă distruge psihic și eu nu pot sa le demonstrez contrariul că anxietatea mea e mereu de gravă,se manifesta la fel,mai ales când văd borați de ăștia,imediat se declanșează,că de la ei e cauzata!
As pleca din orașul unde locuiesc nu mai pot naibii de rușine, mă face de râs aceste probleme! E rușinos sa ai probleme cu capul,la noi ești stigmatizat daca ai probleme de astea,disprețuit de societate! E prea gravă problema mea nu o sa mă calmeze muzica aia,nici nu realizezi cat e de terifiantă anxietatea mea! Eu chiar nu sunt un tip care să mă plâng mereu dar nu mai pot,bani dați de pomană la medici pe tratamente și la fel de bolnav am rămas,și timp pierdut! De psihoterapie aveam nevoie dar nu îmi permit! Am văzut și pe tiktok că toți psihologii vin cu manifestații, astea sunt bălării! Sunt un laș nici să mă sinucid nu am curaj! Cu așa ceva e imposibil sa trăiești! Au ajuns toți boscheții sa mă faca pe la spate in toate felurile și boschetarele și ei/ele nici liceul nu îl au terminat! Barum daca mă judecă oamenii cu studii și denigra dar o fac niste idioți deși am văzut că sunt mulți și multe proaste și cu studii! Cu facultăți terminate și suferă de analfabetism funcțional! Dar dacă mă judecă un om deștept lăsăm capul jos! E rău de tot sa fii perceput într-un mod eronat, din cauza asta m-am și izolat de oameni! O să mă uit dar nu scap! Parca am primit bully acum câțiva ani într-un loc de la unii și de atunci am problema asta, cu toate că îmi apăreau și cicatrici din senin pe fata și cred că am făcut un soc emoțional! E cronica normal că am probleme cu capul nu e acuta, nu se mai poate vindeca dar macar sa nu mai mă chinuie sa pot sa merg sa muncesc că lumea mă judecă că nu muncesc dar habar nu au prin ce trec.

| Xox0 a răspuns:

"Cocalarii si incultii" se comporta normal, nu tremura. La o prima vedere, asta te diferentiaza de ei si te scoate in evidenta.
AI nevoie de oameni. Muta-te la tara, pe bune zic. Intr-un sat cu batrani sa socializezi cum trebuie sau mediteaza.
Nu te mananca nimeni. Mintea ti-e cel mai mare dusman.

| Celdrept explică (pentru Xox0):

Mă scoate in evidenta într-un mod foarte rușinos! Cu carte și așa bolnav e degeaba,nu mi de folos,mai bine eram și eu incult dar sănătos! Daca lumea ar fi știut că am anxietate,atacuri de panica aș fii mai liniștit, mai chill, dar ei se gândesc la Parkinson, la ceva foarte grav! Au fi uimita sa afli cati români și țigani sunt inculți și prosti, mă mir cum de sunt unii așa de smart pe aici pe TPU!

| Celdrept explică (pentru Xox0):

Hipnoza nu m-ar putea ajuta? Ceva să îmi șteargă traumele?

| Xox0 a răspuns (pentru Celdrept):

Bula zice bine. Incepe sa te duci la biserica, nu conteaza ca nu-ti place sau de-ai fi impotriva, macar ai parte de oameni, de un anturaj.
Iar daca adevarul despre tremurat nu e credibil, spune oamenilor ca ai avut parte de traume profunde si te-au lasat cu probleme mintale. Ok, or sa te judece, dar asta e. In Romania, anxietatea e inca noua si depresia la fel. Lumea rade cand aude...

| Celdrept explică (pentru Xox0):

Multi nici nu știu ce e anxietatea laughing suntem deștepți ca natie ca o cizma! I-am zis la o frizera că am așa ceva, m-am deschis fata de ea ( mare greșeală am făcut) și după ce au auzit au căutat motive sa nu mai mă primească acolo! Mă întrebă "ce e aia"? Pai, rade că inteligența nu e punctul nostru forte! Numai manele avem în cap de unde sa știm noi de așa ceva!
Daca le confirmi e sinucidere curata, și așa te consideră nebun daca te duci la psihiatru sau psiholog laughing
Uită-te la nivelul de IQ pe fiecare țară, noi suntem ultimii! Japonezii și Taiwan au IQ cel mai mare! Noi suntem la coada! Reflectă realitatea.

| CatenaccioStyle a răspuns:

Iti trebuie sa iesi mai mult in lume sa cunosti oameni, sa socalizezi, sa lasi mai usor retelele sociale pentru ca sunt un mare fas care te fac neom, iti trebuie un job, un tel in viata pentru care sa lupti. Cand iti ghiorlaie matele de foame ai sa vezi ca numai de anxietate nu o sa mai stai tu, sau cand facturile sunt pe capul tau.

| Celdrept explică (pentru CatenaccioStyle):

Nu știu dacă mai apuc sa cunosc și nu o sa fiu marginalizat,foarte mulți știu că am probleme, poate sufar de mania persecuției dar eu deja mă simt marginalizat de societate! Adică simt, se numește neuronii oglinda acest fenomen. Daca nu as tremura as incerca sa fortez nota, dar mi rușine că am aceasta problema! In casa nu tremur nu am nimic doar când mă aflu printre oameni, chiar și printre neamuri am văzut că am probleme.

| CatenaccioStyle a răspuns (pentru Celdrept):

Te-ai gandit vreodata ca poate toate astea sunt doar o paranoia si ca nimanui nu prea ii pasa de tine?

| Celdrept explică (pentru CatenaccioStyle):

La paranoia m-am gândit,nu am așa ceva am întrebat medicii! Nu am halucinații auditive sau vizuale,psihoza sau schizofrenie! Normal că nu le pasa că nu sunt centrul universului,dar cei din zona m-au văzut,au văzut ceva palpabil nu am cum sa neg că lumea că consideră sănătos cand nu e așa! Când ești văzut zi de zi că pari foarte speriat,tremuri din toate încheieturile,transpiri foarte mult îți sare inima din piept și lumea vede că nu chioara nu ai cum să negi realitatea! Lumea te consideră nebun când te vede așa zilnic pe strada,ei nu știu că tu ai anxietate sau atac de panica,doar unii care sunt mai înstăriți și care au trecut prin așa ceva și dau seama că nu e ceva foarte grav,majoritatea te vad nebun! Când te vad așa normal că te bârfește și denigrează,nu toți dar se mai gasesc! Poți tu să îi contrazici daca tu in continuare te simți rău!? Că ești normal? Nu poți! Te face de rahat anxietatea! Eu nu am văzut pe nimeni în viața mea sa fie așa anxios,și să fie văzut,descoperit de multi oameni datorita simptomelor fizice! Medicul meu zice că ogrămadă au anxietate,au olae! Că nu văd nici un anxios pe strada și eu înainte ieșeam peste tot,și pe dincolo în țări străine! Cei care au anxietate așa gravă nu cred că au curaj să iasă afară, nu zic că nu mai sunt, dar nu cred că au curaj să se expună, doar cei care au anxietate mai moderată, dar la aia nu se vede că sunt bolnavi pe strada sa ii arate lumea cu degetul.