| ioana9965 a întrebat:

Am 15 ani si as vrea sa slabesc, dar fara pastile sau ceaiuri. Eu ma cam consider cam grasa. Imi puteti scrie un fel de dieta pe zi care m-ar putea ajuta? Imi puteti spune si timpul? Eu am 1.70 si 54 kg in caz de va ajuta cu ceva. Multumesc! Dau funda pentu raspunsul care ma ajuta cel mai mult :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Nicoleta_Nico_1997_Qi8X a răspuns:

Pai dimineata cand te trezesti iesi la alergat, faci doua ture de bloc sa zicem sau doua ture de parc. Apoi viii acasa, faci un dus si nu o sa ai chef de as amulta mancare. Oricum mananca dimineata fructe (mere, banane, pepene ce iti place). Apoi la ora pranzului bea un pahar jumatate de apa. Nu o sa mai mananci atata de mult. Mananca ceva dar sa nu lipseasca legumele (fara ceapa, masline sau muraturi te vor face sa vrei mancare mai multa). Apoi seara mananci pana in ora 7 piept de pui la gratar, fara prajeli. Dra bine inteles inainte sa mananci bei un pahar de apa. Dupa ce ai terminat te duci si alergi iarasi.
Cumnatul meu a tinut aceasta reteta iar in 2 luni a slabit extrem de mult. Avea 104 kg si acum are 80. Deci. bafta.

P:S: reteta o tii pana vezi ca rezultatele dau roade love struck
FUNDAA?

| ioana9965 explică (pentru Nicoleta_Nico_1997_Qi8X):

Dar eu am acasa bicicleta. Daca as face la ea in fiecare zi as mai slabi ceva?

10 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Nu eşti prea grasă, din CONTRĂ : eşti cam SLABĂ ( aproape subponderală )!

Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 61, 2 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai chiar cu aproape 7 kg mai puţin decât greutatea IDEALĂ, aşa că, NU mai trebuie să slăbeşti DELOC!

Din contră, ar TREBUI să te mai îngraşi cel puţin 5 kg!

Toate cele bune.

| drogh a răspuns:

Corpul tau va trebui sa fie o masinarie sportiva. Trebuie sa te expui foarte mult la alergat si in general la aerobic cu ajutorul videoclipurilor de pe youtube. Nu o sa fie usor dar cu ambitie, vei reusi. Bea 2L de apa zilnic, nu manca dupa ora 6, evita guma de mestecat si lucrul cel mai important: RAZI(si asta arde caloriile).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ar mai trebui sa slabesti deloc. ai greutatea normala inaltimii tale. ai grija de tine numai cat sa nu ai colacei si celulita si in rest e ok. la 15 ani nu trebuie sa arati ca miss univers. ciao te pup!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Daca vrei sa scapi de kilograme,tot ce trebuie sa faci este sa te alimentezi corect, sa incerci sa renunti la mancarurile nesanatoase, precum cea de fast-food, bauturi acidulate, prajeli, grasimi de tot felul, lactate grase si cel mai important este miscarea.
Te pup!

| dodicuta a răspuns:

Eu zic sa faci sport pentru ca ai greutatea potrivita.

| GaBrIeLa1994 a răspuns:

Regleaza-ti alimentatia si fa sport si nu manca dupa 6 seara

| Rachetul a răspuns:

Mananca cat mai sanatos si totul vine de la sine

| michaelaaa a răspuns:

Sa nu mai mananci paine., carne si mai mult sport, mananca sanatos. funda?

| vlad7frati a răspuns:

Sportul, cel mai bun medicament contra obezitatii!