| Ribos a întrebat:

Am 15 ani si de juma' de ani ma doare burta.Am luat nenumerate tratamente de la medici pediatrii dar tot ma doare.Inainte beam foarte, foarte mult Coca-Cola si am avut si o perioada in care raceam des si luam tratament antibiotic de multe ori.Am fost si la un specialist care m-a diagnosticat cu dispepsie functionala(un medic pediatru mi-a pus diagnosticul de colita spastica). Simptomele mele sunt doar dureri abdominale.Ce sa fac?! Am efectuat o analiza cu bariu care mi-a iesit bine si am facut si o ecografie, buna.Ar trebui sa fac o endoscopie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Bluebutterfly80 a răspuns:

Endoscopia iti poate arata daca exista leziuni la nivelul tractului digestiv superior, adica esofag si stomac! putin probabil sa se descopere ceva la endoscopie daca analiza cu bariu si ecografia au iesit bune! dar tratament pentru dispepsie si colita ai primit? sau nu te-a ajutat la nimic tratamentul?

| silvius162003 a răspuns:

Hello,

Eu folosesc urmatoarele suplimente pentru un inceput de gastrita si am scapat de dureri.
http://www.amway.ro/product/109538,nutrilite-multicaroten-natural
Pentru mai multe detalii email: silviu_office@yahoo.com