| AÐi a întrebat:

Am 16 ani, 180cm si aproximativ 65kg.As dori sa ma apuc de sala, dar nu stiu daca e inca momentul potrivit si as dori cateva sfaturi. Daca e bina sau nu sa ma apuc de sala la varsta si inaltimea mea.
Un antrenament la 2 zile, sau zilnic, zile in care lucrez doar o zona musculara, maxim 2(de exemplu fac 3 exercitii pentru o zona musculara, si pentru fiecare exercitiu aproximativ 3 repetari a cate 15 ex) e bine?
Imi puteti oferi un program potrivit pentru varsta mea? Cat si un program de alimentatie.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| bea_6905 a răspuns:

Eu zic ca e ok sa faci sala, sportul e mereu binevenit, insa la inaltimea ta, eu zic ca esti perfecta. Normal e inaltimea -10 cm, deci si daca ai avea 70 de kg ai fi bine.

Bafta! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vrei sa pui pe tine ceva kg sau sa mai scazi din ele aici gasesti o multime de metode, diete si exercitii foarte bune, www.dietapentrutine.blogspot.com