| AÐi a întrebat:

Sunt baiat si m 16 ani, 179cm si aproximativ 65kg.As dori sa ma apuc de sala, dar nu stiu daca e inca momentul potrivit si as dori cateva sfaturi. Daca e bina sau nu sa ma apuc de sala la varsta si inaltimea mea.

Un antrenament la 2 zile, sau zilnic, zile in care lucrez doar o zona musculara, maxim 2(de exemplu fac 3 exercitii pentru o zona musculara, si pentru fiecare exercitiu aproximativ 3-5 repetari a cate 15 ex) e bine?

Imi puteti oferi un program potrivit pentru varsta mea? Cat si un program de alimentatie.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| PredatoR a răspuns:

Apucate... si eu fac sala, ia si niste proteine sa cresti mai repedehappy
Hai ca iti fac eu un program:
Luni: Spate + Biceps
Miercuri: Piept + Triceps
Vineri: Deltoizi + Abdomen (in loc de abdomen poti baga picioare, dar exista riscul sa nu mai cresti)
happy
Sper ca te-am ajutat, funda?big grin

7 răspunsuri:
| PredatoR a răspuns:

Hai sa iti mai dau un sfathappy
fa cate pe serii la fiecare exercitiu a cate maxim 8-10 repetari... indicat ar fi sa faci 6-7happy
Mananca 3-4 mese pe zi, daca poti mananca 5-6 ar fi si mai binehappy
vezi proteinele de la Redis sau cele de la ProNutrition

| PredatoR a răspuns:

Poti lua Ideal Protein de la redis sau Whey Protein de la ProNutrition

| Amy a răspuns:

Fratele meu a facut exercitii(flotari, ridicari de haltere, abdomene, etc) din clasa a 4a si acum are niste placute si bicepsi drooling nu ma pricep prea bine dar stiu ca nu e bine sa ridici haltera deasupra capului deoarece iti afecteaza cresterea in inaltime... fa-ti tu un program zilnic, pe care sa il respecti.asa e cel mai bine.

| Buttercup30 a răspuns:

Cel mai bine e sa te apuci de sala cand nu mai esti in crestere, daca o sa te apuci n-o sa mai cresti in inaltimewinking

| Anonimul00098 a răspuns:

Eu am 14 ani inatlime 150cm si 45kg si fac sala de 2 luni deja se cunoaste dar nu fac numa cu gantera de o mana te sfatuiesc sa faci la fel pentru inceput si pe urma daca vrei sa te faci culturist baga si cu haltera de 2 maini bafta big grin

| AÐi explică:

P. S - Mitul cu :"Daca te apuci de sala nu mai cresti" il stiu.Nu mai e nevoie sa imi mai spune-ti despre el fiindca in realitate daca nu ridici deasupra capului nu se intampla nimic, doar daca coloana este presata, atunci cresterea imi este oprita.

| AÐi explică:

Si cam ce proteine sa iau? thinking