| Disiertre a întrebat:

Buna, am 16 ani jumătate și sesizez că am o problemă cu vocea, dimineata mă pot trezi cu glasul gros sau cu glasul subtire și in timpul zilei tot se poate face ragușita și groasă ori subțire ori asta mi-a intrat în cap și eu nu prea ies afară din cauza vocii mele. Câteodată ies pe afară si vocea mea poate fi groasă ceva timp si după se subtiază zici ca sunt un copilaș de 10 ani care abia începe să se dezvolte și chiar am aceasta problemă de foarte mult timp. Oare să fie o dezvoltare a vocii mai prelungită fară să imi dau seama pe zi ce trece? Dau FUNDA

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Si la 16 ani inca esti in dezvoltare.

| Violleta2022 a răspuns:

Asta este pentru ca tu acum iti schimbi vocea, de aceea este atat de diferita in anumite ore ale zilei.

Se va schimba definitiv in 2-3 luni.

| Disiertre explică (pentru Violleta2022):

Păi și dacă am răguseala asta cu glas gros si subțiat de mai mult de jumate de an?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Disiertre):

Sunt si cazuri mai rare, cand transformarea completa a vocii poate dura 1 an. Poate tu esti un asemenea caz, mai lent...

In orice caz, nu cred ca ai ce face, ca nu poate umbla nimeni la corzile tale vocale, din atata lucru.
Rabdare happy

| Disiertre explică (pentru Violleta2022):

O am de 1 an și 2 luni nu știu ce să zic câteodată un glas gros barbătesc și mai mereu cu un glas leșinat de baietel nu mai simt nici o schimbare a vocii…

| StoicAnalysis a răspuns:

Esti la pubertate. E normal sa ai schimbari de voce.

| Florian80 a răspuns:

Este foarte simplu! Ai vocea in schimbare! Evita vocalizele!?