| anonim_4396 a întrebat:

Am 16 ani jumate și vreau sa îmi fac in vara asta operație la sâni cu implanturi mamare. Mama mea este de acord și banii nu sunt o problema. Vreau doar sa știu sigur dacă poate sa îmi facă operația cu semnătura părintelui pe propria răspundere. Va rog sa nu ma judecați. Cât timp mama e de acord, nu ma interesează jignirile. Vreau doar sa ma ajutați fără să-mi adresați reproșuri. Țin sa menționez ca sânii nu mi-au crescut de la 12 ani deloc si nici nu vor mai creste in caz ca întrebați. Va mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu-ti bate joc de tine. Pune-ti in sutien sani falsi daca te simti complexata. Sotia mea era ca scandura cand ne-am cunoscut. De aia a avut copil, a alaptat si acum are sanii mari. Vor creste cu timpul. Implanturile se pot sparge si vei avea probleme grave. Apoi mai sunt si tratamente hormonale care pot da rezultate.

| Anamaria99901 a răspuns (pentru Salontanul):

Nu exista tratamente hormonale care dau rezultate laughing) le-am încercat pe toate. Nici nu îmi bat joc de mine, deoarece nu vreau sâni mari care sa arate inestetici. Vreau niște sâni normali și Implanturile sunt singura opțiune. Vreau doar sa știu sigur dacă poate sa ma opereze cu acord parental. Știi ceva?

| Violleta2022 a răspuns:

Implanturile mamare sau alte operatii estetice se pot face numai dupa implinirea varstei de 18 ani, asa spune legea.
Sanii cresc hormonal, iar la 16 ani, esti inca in plina crestere si dezvoltare, deci nu sunt motive de ingrijorare ca nu-ti vor mai creste. Rabdare, ca toate vin la timpul lor!

| Dana1999 a răspuns:

Iti pot creste cu anticonceptionale daca te îngrasi sau poti sa mergi la medic sa ti ia grăsime din coapse, fund sau abdomen si sa ti o injecteze in sani.
Implanturile sunt prea mult si dau un aspect denaturat femeii.

| Anamaria99901 a răspuns (pentru Dana1999):

Am luat anticoncepționale un an și degeaba. injectarea cu grăsime nu are efect de durata lunga. vreau sa îmi pun implanturi anatomice, nu mari ca sa nu se observe tare implantul. Știi cumva dacă se poate sigur cu semnătura părintelui?

| Dana1999 a răspuns (pentru Anamaria99901):

Da.

| Anonimus107 a răspuns:

Draga mea Ana, te rog nu face un pas gresit la varsta asta, ca iti fac rau implanturile. Prietena mea are 21 ani si are sanii mici(au mai crescut cate putin din cauza ori de la menstruatie ori s-a dezvoltat gen mai greu), dar e mereu fericita asa cum este ea, e multumita cu corpul ei! Sunt uimit pur si simplu... Incearca sa nu te gandesti la prostia asta si sa te accepti asa cum esti tu, nu mai asculta la ce spun oamenii despre tine ca ei nu stiu sa accepte asa cum sunt ei. Ai 16 ani inca si mai ai timp destul pana te dezvolti, te grabesti prea tare! Incerc sa te ajut

| Anamaria99901 a răspuns (pentru Anonimus107):

Știu bine ce fac. Cât timp ai mei sunt de acord nu ma interesează părerile voastre. Nu am cerut să-mi scrieți romane despre care sunt riscurile si de ce sa nu-mi pun implanturi la vârsta asta. Am precizat clar ca vreau sa știu sigur dacă se face operația cu acord parental!

| Anamaria99901 a răspuns:

Am o întrebare. Dacă sun la cabinet și întreb dacă se poate face operația cu acord parental îmi va spune?