| anonim_4396 a întrebat:

Sunt fata, am 16 ani jumate și am nevoie de ajutor. Mi-a venit ciclul la 11 ani și pe la 10 ani jumate au inceput să mi se înmugurească sfârcurile. Mi-au crescut sânii pana la 12 ani și de atunci nu mi-au mai crescut deloc și nici in înălțime nu am crescut. Am fost azi la doctor endrocinolog si mi-a spus ce a văzut din consult ca am asimetrie la sâni, ca am avut pubertate precoce, ca am micromastie și ca sânii mei sunt adulți in faza a 5 a și nu îmi vor mai creste, deși am făcut dismenoree iar doctorul ginecolog a spus ca am probleme hormonale. La mine încă sunt umflate sfârcurile ca și cum mi-ar crește și in ultimul timp am avut dureri de sâni. In ziua a 3 a de ciclu trebuie sa îmi fac un set de analize hormonale IGF1, FSH, LH, estradiol, TEstosteron total, 17 OH progesteron, DHEAS, Androstendion. Doctorul endocrinolog mi-a spus sa nu îmi fac iluzii deoarece sânii mei vor rămâne așa pentru totdeauna și ca singura opțiune sunt implanturile la 18 ani. Țin sa menționez ca la 12 ani am avut o scădere brusca in greutate. Va rog mult sa ma ajutați! Vreau sfaturi și informații de la oameni adulți/specialiști care știu despre ce este vorba. Mulțumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cu hrana sanatoasa, bogata in viatmine si minerale, hormonii tai isi revin si sanii cresc din nou, chiar te mai poti inalta si dezvolta.
fa-ti analizele prescrise de medic si daca nu esti multumita cu raspunsul lui, mergi si la un altul, desii, am auzit de asemena cazuri care au fost ajutate de hormoni sintetici, prescrise de medic.

| Mariaaa9999 a răspuns (pentru Violleta2022):

Mulțumesc mult pentru răspuns

| oz_1736 a răspuns:

Tot ce ai scris patesc multe fete. E aproape normal. Depinde mult de gena parintilor si de greutatea ta. Endocrinologul are dreptate, dar fa-ti si celelalte analize sa te convingi

| Mariaaa9999 a răspuns (pentru oz_1736):

La mine in familie toate au sânii mari, iar greutatea mea este un normala. Am 50 de kg și 1.59 înălțime

| Mariaaa9999 a răspuns:

Credeți ca mai sunt șanse să-mi crească sânii? Încă am sfârcurile umflate și sunt foarte sensibile. Va rog sa ma ajutați sad