| Beea5654 a întrebat:

Am 16 ani si as dori sa incep o cura de slabire si prin cura de slabire ma refer la dieta DUKAN. Din cate am inteles se pierde din greutate dar apar si riscuri. Fac si exercitii fizice si as vrea sa scap de cateva kg in plus. Aceasta cura se bazeaza pe proteine ceea ce e perfect pentru mine pentru ca fara el nu pot.am 1,68m si 58kg si par putin plinuta gen "o plinuta draguta" ca sa mai glumim.ce parere aveti? Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AndreeaIonela a răspuns:

Draga mea, dieta de care zici e foarte periculoasa pentru sanatate, plus de asta, de fapt ce inseamna a incepe o dieta? a avea restrictii o anumita perioada de timp, perioada plina de frustrari si pofte, si care dupa ce se termina, ce se intampla? Dieta s-a terminat si o luam de la capat cu alimentatie nesanatoasa ca inainte nu-i asa? Incearca sa iti faci niste reguli pentru un stil de viata sanatos. mananca produse cat mai putin procesate, evita mezelurile care nu au decat grasimi si calorii goale, care nu hranesc organismul, ba mai mult il oboseste. Sucurile acidulate sau faimoasele sucuri naturale din supermarketuri au si ele ogramada de calorii si zahar care trec direct in sange. Ar fi foarte multe lucruri de spus, dar eu una nu sunt de acord cu dietele. Mananca cate putin din toate dar cu limita. Bea apa plata, ceaiuri neindulcite, daca zici ca faci si sport. perfect. poti scapa de kilogramele in plus cu usurinta doar tinand cont de niste reguli simple. Mie imi place sa sar coarda pe terasa, big grin mananc cat mai putin mancare gatita la restaurante sau fast.food si incerc sa combin alimentele astfel incat sa ii dau organismului ceea ce are nevoie. Iti recomand cu drag nutritionista Mihaela BIlic, gasesti pe internet ogramada de lucruri interesante pe care chiar ea ne invata. Cu Drag :*

5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU-ţi recomand cure de slăbire la vârsta asta!

Ca să nu mai spun că, greutatea ta este PERFECTĂ - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Ai chiar cu 2 kg mai puţin decât greutatea ideală!

Oricum, dacă doreşti, găseşti toate detaliile necesare pe site-ul :
http://dietadukan.ro/

Toate cele bune.

| Cosmin86 a răspuns:

Am slabit 17 kg fara sa-mi fortez ficatul cu o dieta bazate pe proteine.

Nu spun sa nu mananci proteine, dar nu sa reduci complet carbo cum recomanda dukan, no way

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Vai. lasa dietele in friguri,nu te lua dupa diete, nu-ti fac bine deloc.
Mergi pe o alimentatie saraca caloric si fa tu miscare zilnic, o sa ai numai de castigat, cu dietele ai numai de pierdut!
Ia stai putin! Pai unde vrei sa mai slabesti? Esti foarte bine cum esti, mentine-te in continuare asa!
Te pup!

| UtilizatorulN a răspuns:

Am cartea aia si e un nimic. happy Poti slabi prin mult sport, pe tatal meu nu l-a ajutat cu nimic.