Întrebare recomandată | Euics a întrebat:

Am 16 ani si cand eram mica mi sa extirpat un ovar "polichis". Daca imi incep viata sexuala, ca ce riscuri ma expun? [ Rog seriozitate]

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Sper că n-am înţeles bine : ţi s-a extirpat un ovar polichistic ( doar pentru că ai avut chisturi pe el )?
Şi, dacă da, atunci la ce vârstă?

Întreb asta pentru că mi se pare ABERANT să extirpi ( scoţi complet ) un ovar DOAR pentru atâta lucru!
Această afecţiune se POATE trata şi mă gândesc ce medic INCOMPETENT a putut să facă asta...

Oricum, indiferent dacă îţi începi ( sau nu ) viaţa sexuală, având în vedere că ai avut ovar polichistic, este POSIBIL să apară aceeaşi problemă şi la ovarul rămas!

Ovarul polichistic ( şi chistul ovarian ) au, în general, cauze hormonale - şi în situaţia ta TREBUIA identificată cauza şi tratat deficitul hormonal.

De asemenea, se IMPUNE control ginecologic PERIODIC ( care TREBUIE să includă, în mod obligatoriu, şi o ecografie ovariană ), din 3 în 3 luni!

În afară de riscul apariţiei chisturilor la ovarul rămas - situaţie care NU are legătură cu începerea vieţii sexuale - NU există alte riscuri ( dacă faci sex protejat ).

În cazul în care faci sex neprotejat, EXISTĂ risc de sarcină deoarece ovarul rămas este sănătos şi produce ovule.

De asemenea, n-ai precizat dacă ai avut probleme cu menstruaţia, dacă au fost întârzieri mai mari de 7-10 zile...
Şi acestea pot indica probleme de genul chistului ovarian ( dereglări hormonale ).

Dacă ai avut astfel de dereglări, atunci îţi recomand să faci un control la endocrinolog şi unul la ginecolog.

Cauze generale posibile în cazul întârzierii menstruaţiei : răceală, dereglare hormonală, infecţie, probleme medicale ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ), sarcină,...

O întârziere acceptabilă ( din diverse cauze : răceală, infecţie, medicamente, etc. ) este de MAXIM 7-10 zile; tot ce DEPĂŞEŞTE 10 zile reprezintă o "problemă" medicală!

Poate fi vorba de :
1 ) o dereglare hormonală - situaţie în care TREBUIE să consulţi un endocrinolog, care îţi va prescrie analize hormonale pentru a determina dozajul din sânge şi apoi vei primi tratament
2 ) probleme de natură ginecologică ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ) - situaţie în care TREBUIE să faci un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană şi/sau una vaginală pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

AMBELE controale trebuie făcute simultan - deci, mergi la medicul de familie şi ceri Trimitere atât la endocrinolog, cât şi la ginecolog!

Toate cele bune.

| Euics explică (pentru bursuc001):

La 4 ani thinking si da am avut un chist dar doar din cauza ca dupa nastere un doctor ma apasat pe burta. si mi.a rasucit trompa ovariana si in timp s.a facut un chist, care din cauza asta trebuia sa-mi scoata ovarul cu tot cu trompa happy. si da, doctorul acela, nebun mintal, este si acum in spitalul pentru copii. Si multumesc mult pentru raspuns :*

| bursuc001 a răspuns (pentru Euics):

Cu plăcere!

Mersi şi eu pentru fundiţă.

În aceste condiţii este explicabilă intervenţia.
Totuşi, e regretabil că mai există astfel de "specimene", care încă mai şi practică medicina...
Astfel de persoane ar fi TREBUIT demise imediat, dar la noi orice este posibil.

Toate cele bune şi multă sănătate.

5 răspunsuri:
| NoLiesJustLove a răspuns:

De ce vrei sa iti incepi viata sexuala la 16 ani? nu crezi ca e cam devreme? ...in legatura cu intrebarea ta noi nu suntem doctori ca sa stim ce se intampla mai bine te duci la unul ca sa iti explice mai bine

| supradozadenebunie5 a răspuns:

Nimeni nu poate sa isi dea cu parerea cel mai bine ar fi sa iti faci programare la un medic ginecolog si sa iti zica el ce e bine sa faci si ce nu si sa iti explice daca sunt riscuri sau nu

| mihnea123abc a răspuns:

Du-te la ginecolog cel mai bine