| Alexandra_Ale_1987 a întrebat:

am 16 ani si la 11 ani mi-a venit pentru prima data menstruatia regulat cateva luni, dupa ceva timp nu mi-a mai venit cam 2-3 luni,apoi mi-a venit iar, am fost la ginecolog si mi-a facut ecografie fiindca eram virgina, mi-a dat pastile, le-am luat si tot asa mi-a venit cateva luni dupa s-a oprit. La un timp imi venea o luna da, una nu. Iar de 1 an cred nu imi mai vine deloc, cateodata mai am scurgeri dar foarte putin.Mi-e frica sa merg la ginecolog iar...
Nu stiu ce sa fac. Sfaturi, pareri va rog!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Este normal ca la varsta ta sa ai mentruatia neregulata, desi si anormal in cazul ca ai o problema ginecologica. O menstruatie neregulata poate consta in diferiti factori: chisturi ovariene, probleme hormonale etc... Mergi la alt medic ginecolog, nu trebuie sa te feresti, este pentru binele tau, pentru sanatatea ta. Consulta si un homeopat pe langa ginecolog si poate vei reusi ca sa-ti aduci cat de cat menstruatia asa cum trebuie. O dereglara timp de 1 an poate fi o problema deja, nu vezi tu ca persoana, insa corpul da.
Si eu am avut menstrutia neregulata pana la varsta de 25 de ani si am aflat ca in interiorul meu duceam un ditamai chist de 15 cm pe 10 cm, asta datorandu-se dereglarii de luni bune. Consulta mai multi medici, ca de unul rar intalnesti unul si bun.

Multa sanatate!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Mda, în mod sigur este vorba de amenoree secundară - cauzată de o dereglare hormonală severă ( posibil o afecţiune endocrină ) sau de o afecţiune ovariană ( ovare polichistice, chist ovarian,... )!

Întâi trebuie determinată cauza amenoreii, apoi vei primi tratamentul adecvat!
Oricum, TREBUIE să mergi la un control ginecologic şi la medicul endocrinolog!

NU ai dat detalii : când ai fost la ginecolog, un eventual diagnostic, eventuale tratamente, dacă ai fost şi la endocrinolog, etc.

Cauze generale posibile în cazul întârzierii menstruaţiei : răceală, dereglare hormonală, stres, infecţie, probleme medicale ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ), sarcină,...

O întârziere acceptabilă, din diverse cauze : răceală abdominală ( NU răceala "comună" ) sau răceală la ovare ( anexită ), infecţie, medicamente, etc., este de MAXIM 7-10 zile; tot ce DEPĂŞEŞTE 10 zile reprezintă o "problemă medicală"!

Poate fi vorba de :
1 ) o dereglare hormonală - situaţie în care TREBUIE să consulţi un endocrinolog, care îţi va prescrie analize hormonale pentru a determina dozajul din sânge şi apoi vei primi tratament
2 ) probleme de natură ginecologică ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ) - situaţie în care TREBUIE să faci un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană/pelvină ( sau una transvaginală ) pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

AMBELE controale trebuie făcute simultan - deci, mergi la medicul de familie şi ceri Trimitere atât la endocrinolog, cât şi la ginecolog!

Dacă este vorba de chist o să-ţi prescrie un tratament cu tablete anticoncepţionale pe 3-6-9-12 luni ( până se dizolvă chistul respectiv ) şi control periodic ( din 3 în 3 luni ).

Dacă NU este chist atunci îţi va prescrie tratament cu Duphaston pe 10-30 zile ( eventual chiar pe mai multe luni ), după care o să-ţi vină regulat menstruaţia.

De asemenea, dacă ai dereglări menstruale dese, poţi să bei ceai ( sau tinctură ) de creţişoară şi/sau ceai de coada şoricelului - vezi informaţii la linkul :
http://www.formula-as.ro/......ului-10059

http://tratamente.naturale.din.plante.alb.ro/......um%29.html

http://www.formula-as.ro/2010/923/medicina-naturii-44/cretisoara-12562

Ori ceai sau tinctură/extract din/de mlădiţe de zmeur - vezi detalii la linkul :
http://magazin.remediu.ro/ceai-zmeur-frunze-50-gr-dacia-plant-683.html

http://www.naturaplant.ro/produse/591/Extract_din_mladite_de_Zmeur

http://www.sanatate-si-frumusete.ro/....../index.php

Aceste ceaiuri NU exclud un control ginecologic!

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Vezi alte detalii despre amenoree la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......atiei_1096

http://www.ginecologie.ro/Default.aspx?&boliid=10&id=51&tabid=143

http://www.sfatulmedicului.ro/dictionar-medical/amenoreea-secundara_2756

http://www.romedic.ro/amenoreea

Toate cele bune!

| ciribist a răspuns:

Totul e normal, nu iti face griji, vorbeste cu mama ta.

| Muraru_Magda_1996 a răspuns:

Dupa mine nu cred ca ai de ce sa iti faci griji... Mie tot asa o data la 2 luni imi vine... Iar cumnata mea are 26 de ani si inca il are neregulat si este la a 2 a sarcina si imi spunea ca nici nu se chinuie sa se duca la ginecolog daca ea se simte bine. Dar daca tu crezi ca ceva nu e in regula ai putea sa mergi la un medic