| Fifylici a întrebat:

Am si eu o problema de ceva timp
mie menstruatia me-a venit pe la 10 ani jumate si pana la 11 ani imi venea normal neregulat dar m-ai mult de 4 zile nu ma tinea
pana intr-o zi cand eram la scoala dintr-o data m-a bufnit o hemoragie masiva curgea cantitativ si cu cheaguri de sange
mama fiind asistenta medicala mi-a facut injectii pentru oprirea hemoragie dar nu a functionat asa ca am mers la urgenta si am fost internata la ginecologie la 11 ani
dr de acolo mi-a facut egografie si mi-a zis ca am un chist pe ovarul stang si mi-a dat sa iau 3 luni rigevidon(anticonceptionale)
am mers acasa si a 2-a luna mi s-a intamplat acelasi lucru menstruatia imi venea masiv tot cu cheaguri si iar am stat la perfuzie vreo 3 zile dr spunandu-mi sa continui cu rigevidon
mamei i se parea suspect ca la 11 ani sa iei rigevidon avand in vedere ca este in contraceptiv cu o doza mare de hormoni amdecis sa merg in alt oras la un medic endocrinolog la noi in oras pe vremea aia nu exista medic endocrinolog
acolo mi-a facut iar ego si mi s-a spus ca nu mai exista niciun chist pe ovar(am dat cu presupu ca in astea 6 luni mi s-a eliminat)
dr endocrinolog mi-a dat sa iau tot 6 luni duphaston dar mi la dat asa dupa ureche fara nicio analiza medicala
l-am luat intr-adevar imi venea mult dar fara chisturi dupa alea 6 luni am aflat ca exista medic endocrinolog si la noi in oras si m-am dus la el dfiindca cu medicu asta din alt oras eram mereu pe drumuri si nu mai puteam face fata
doamna doctor la care sunt in evidenta acum mi-a facut analize cica totul era in regula in afara ca sunt anemica dar asta e buba veche si eco total tiroida nu am nimic la ea sani si abdomen
al ego abdominala mi-a iesit ca am ovare polichistice povestea se repeta din nou
si mi-a dat sa iau 6 luni yasmin
si povestea e aceiasi de 2 ani de cand sunt in evidenta ei tot iau yasmin si la analize sunt in regula iar ego aceiasi replica :ovare polichistice
credeti-ma ca m-am saturat de atatea contraceptive cat am luat de 3 ani incoa
nimeni nu mi-a oferit o explicatie logica in ce consta mai exact ovarele astea polichistice care sunt factorii care au determinat aparitia chisturilor pe ovare sau cum se pot trata daca mai exista si alta modalitate de a ma vindeca in afara de anticonceptionale
daca pana acum un 2 ani imi venea mult si cu cheaguri cum s-a schimbat roata daca nu iau contraceptivele nu imi veni mentruatia de loc
am facut o pauza de vreo cateva luni fiindca doamna doctor vroia sa vada daca imi vine mentruatia si fara contraceptive dar nu mi-a venit 6 luni si burta ma durea ingrozitor de tare in zilele cand trebuia sa imi vina apoi iar le-am reluat si de vreo 3 luni le-am oprit eu fiindca m-am saturat nu mai suport
si acum fiindca nu am mai luat pastilele de 3 luni si nici nu am mai mers la control menstruatia nu mi-a venit absolut deloc
de 3 ani imi tot pierd vremea prin spitale si acum am 14 ani cat am sa mai fiu asa
cine va imi spunea ca din cauza chisturilor daca nu le tratez nu o sa mai pot face copii
este adevarat?
daca exista un medic pe site va rog ajutati-ma

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din pacate, in mare este adevarat. Suferi de o boala numita sindrom de ovare polichistice, din ce in ce mai des intalnita la varste tinere. Este o boala incomplet cunsocuta, care pana acum a fost tratata cu ceva succes cu anticonceptionale cu doze mari de estrogeni. De curand, s-a descoperit ca aceasta afectiune se datoreaza unei suferinte metabolice, si anume unei rezistente crescute la insulina in periferie. Actualmente tratamentul include antidiabetice orale (de tip Glucophage). Trebuie sa te vada un medic de boli de nutritie, dar intr-un centru mare, preferabil la Bucuresti, care sa te interneze cateva zile si sa-ti faca analize complete pentru a vedea daca intr-adevar poti beneficia de acest tratament.

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mergi la o policlinică particulară pentru repetarea analizelor medicale endocrinologice şi ecograf.
http://www.sfatulmedicului.ro/......istic_1046
Orientativ: ceai de creţişoară (reglator hormonal) şi 2 fiole pe zi de Polidin (3-5 zile pe lună, timp de 3 luni).
Sănătate multă.
Pa, pa.

| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Sincer as vrea sa te ajut mai mult, dar nu am studii medicale superioare!

Insa un sfat cred ca iti pot da: urmeaza tratamentul!
Neaparat!

Sa nu iti para rau mai tarziu pentru ca tu ai o problema care trebuie tratata cu grija!

Chiar daca te-ai saturat de atatea anticonceptionale si menstruatii dureroase, treci peste cu curaj si incearca sa te ti pe baricade caci pui in balanta sanatatea ta, care e cea mai importanta!

Daca tot ti-e teama, ar fi bine sa mergi in Bucuresti unde sunt medici foarte buni! Intra pe site-uri medicale si intreaba si acolo!

Ai grija de tine!

| catthshshshs a răspuns:

Poate apare Brigaela, ea cunoaste mai bine problema.

| aleksy a răspuns:

Imi pare fosrte rau ca nu te pot ajuta.scuze

multa sanatate:*