| Roxxana2001 a întrebat:

Am 16 ani si ma confrunt cu o mica acnee. Am coșuri în special în zona frunții si in zona de contur a fetei. Recunosc ca mă machiez în fiecare zi și am observat in vara ( cand nu ma machiam) ca aveam câteva coșuri în zona frunții dar nu ca acum. Nu ma confrunt cu roșeață si am inceput sa folosesc primer ca inainte aplicam fondul de ten fără baza direct pe piele. La demachiere folosesc un gel de la Bioderma impreuna cu un aparat de la FOREO, o apa micelara si o crema de hidratare de la vichy dar degeaba... Ce pot face pentru a prevenii acele coșuri? Mentionez ca am tenul gras si nu folosesc crema de zi doar cand ma demachiez.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu ti-ai primit raspunsul deja ca e din cauza fondului de ten care efectiv iti blocheaza porii si nu-ti lasa pielea sa respire? Macar foloseste un fond de ten medicinal, dermabland de la vichy, e recomandarea dermatologilor ca alternativa desi in general cam orice dermatolog o sa-ti spuna sa te feresti de fond de ten.

| anonimg a răspuns:

Trebuie sa te apuci de un sport; si sa te speli zilnic pe fata cu apa si sapun.

| Popescu_Adriana_1993 a răspuns:

Hello!
In primul rand ti-as recomanda sa te opresti din folosit Foreo, posibil sa fie un microb in zona aceea si tu sa-l tot imprastii cu peria sau poate tenul tau e foarte sensibil la periuta.
Eu folosesc de ceva timp o gama completa de la La Roche Posay, aici gasesti cum si cand se folosesc:
https://www.youtube.com/watch?v=57rzu2kKrSk&t=9s