| anonim_4396 a întrebat:

Hei, am o problema:
Am tenul mixt, dar chiar si asa am zona din jurul gurii uscata de doua zile si ma pisca dupa demachiere. Folosesc spuma micelara de la Roshe Posay, pentru ten sensibil, si apa micelara Garnier, tot pentru ten sensibil. Fondul de ten de la Revlon, pentru ten uscat/normal tocmai pentru a nu-l usca si mai tare. Ce sa mai fac in rest?

Răspuns Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

N-ai pomenit nimic de o crema hidratanta, chiar daca tenul tau produce sebum trebuie sa folosesti produse hidratante lejere. Produsele mentionate de tine sunt formulate bine, poate ti-ai frecat mult prea dur zona din jurul gurii ( care oricum e destul de sensibila ), ai mancat/baut ceva care sa o irite (suc de portocale, lamaie etc. ) sau te-ai atins cu pasta de dinti. Daca poti evita sa te machiezi timp de 3 zile si foloseste doar un produs de curatare dimineata si seara.

Pentru hidratare poti sa folosesti una din cremele astea, ambele hidrateaza foarte bine, au texturi lejere care se absorb repede si sunt formulate bine ( n-au parfum, alcool, iritanti etc. ) :

https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10054055

https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10017242

Un ten care este bine hidratat are tendinta sa produca mai putin sebum asa ca-ti recomand sa folosesti si un ser cu acid hialuronic pentru ca are proprietatea de a absorbi apa si te ajuta mult. Dupa aplicarea serului poti sa aplici o apa termala ( alea de la Uriage sunt bune sau pur si simplu sa iti tapotezi tenul cu apa plata sau sa pui apa plata intr-un recipient cu pulverizator ) si dupa 1-2 minute (cand tenul s-a uscat ) sa aplici crema hidratanta.

Hidrateaza-te si din interior, consuma apa plata inainte sa simti senzatia de sete pentru ca in momentul ala organismul are cea mai mare nevoie de apa (de-asta te alarmeaza )dar daca bei o cantitate mare ca sa suprimi senzatia de sete cel mai probabil o sa elimini apa in scurt timp si nu iti vei hidrata calumea organismul.

https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10054066

2 răspunsuri:
| peronela a răspuns:

Poate ai o ciuperca, pielea se exfoliaza in jurul gurii? este usor rozalie la culoare?

| peronela a răspuns:

Nu mai folosi demachiantul sau rujul, incearca cu castravete, aplica felie, 20 min.