| Anonymus9 a întrebat:

Am 16 ani si mie nu mi-a venit menstruatie de 72 de zile. Mentionez ca posibilitatea de a fi insarcinata este exclusa. Am fost la medicul ginecolog si endocrinolog si mi-au spus ca am ovare polichistice si mi-au recomandat sa iau anticonceptionale. Eu nu vreau deoarece imi este frica sa nu ma ingras. Credeti ca exista si alte variante?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din pacate nu exista alte variante. Intarzierea este uriasa si ovarele polichistice sunt o boala serioasa. daca mai amani tratamentul, iti vei pierde ovarele si vei intra la menopauza inainte sa apuci sa ai o viata sexuala, copii, etc. Este foarte serioasa suferinta ta si refuzul tratamentului te va nenoroci in cateva luni. Eu zic sa mergi inapoi la doctor si sa iei tratamentul recomandat, rugandu-te sa nu fie prea tarziu. Anticonceptionalele nu ingrasa, cresc doar pofta de mancare, daca vei manca normal si vei afce sport, nu te vei ingrasa. Insa o boala ca ovare polichistice lasata netratata distruge ovarele in cateva luni si adesea poate duce la complicatii foarte severe, asa cum am mentionat menopauza precoce (chirurgicala sau nu). ma mir ca parintii tai accepta asa ceva

| SkyPilot a răspuns:

Urmeaza sfatul medicilor. Ai facut ce trebuie daca medicii au lucrat ca o echipa. Endocrinologul a luat in considerare si posibilitatea de a te ingrasa.
Urmeaza tratamentul cat de repede, poti avea probleme serioase daaca nu te tratezi, infertilitatea este cea mai mica dintre ele.
Alternativa este interventia chirurghicala. Chiar daca acum se fac interventii laparoscopice, ele sunt recomandate destul de rar.