| Violetta69 a întrebat:

Am fost internata in spital si am aflat ca am ovare polichistice. Doamna doctor endocrinolog mi-a dat sa iau anticonceptionale. Ma pot ingrasa de la ele? Si asa am cu 12 kg in plus decat ar trebui, nu vreau sa ma mai ingras

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

AC nu "îngraşă", în mod direct - dar, indirect, pot să genereze creşterea poftei de mâncare!
Deci, TREBUIE să fi atentă să NU mănânci mai mult :)

Oricum, tratamentul cu AC trebuie făcut!
Vezi alte detalii despre ovarele polichistice la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......istic_1046

Toate cele bune.

Sărbători Fericite!

http://i.imgur.com/t0pIB.jpg

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Anticonceptionalele nu ingrasa, dar cresc pofta de mancare. daca ai grija sa nu iti cresti cantitatea de mancare, nu te vei ingrasa. Corectarea ovarelor polichistice (prin tratament hormonal) te poate ajuta sa slabesti.

| secretlove2014 a răspuns:

Eu una nu m am ingrasat, am aceeasi problema ca tine, dar am avut alte simptome vreo zece zile durere de ovar care nu mi trecea cu calmante plus o scurgere sangerie apoasa(4 zile) dupa terminarea ciclului, dar dupa 10 zile organismul meu si a revenit adica s a obisnuit cu anticonceptionalele, am doar o luna de cand am inceput, ma simt bine, sper sa scap de chisturi pentru ca vreau copiiiiiiii!