| Anairina4 a întrebat:

am 17 ani, sunt o fire dezvoltata destul de bine si am o mare problema mi-a intarziat menstruatia si nu stiu ce sa fac. Aveam menstruatia regulata(la28 de zile) pana acum 2 luni cand a inceput sa imi vina odata la 16-18 zile. Am facut un test de sarcina dar a iesit negativ... Oare care poate fi problema?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca ai viata sexuala activa la varsta asta, organismul tau, incomplet maturizat si nepregatit pentru asa ceva (dupa cum sunt sigura ca stii varsta minima permisa medical pentru inceperea vietii sexuale este 17 ani si jumatate) sufera si are tot felul de dereglari. E logic si destul de ingrijorator. pe langa consultatiile regulate ginecologice pe care deja le faci, ai nevoie de investigatii mai atente ca sa gasesti si un tratament acre sa te ajute sa duci o viata normala. deci repejor la un ginecolog foarte bun care iti poate face investigatii amanuntite

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Devreme pentru viață sexuală!
Mergi pe ceai de crețișoară, o vizită la endocrinologie.
Poate fi o disfuncție hormonală pe fond de stres, efectul negativ al medicației, un șoc emoțional, chist ovarian, etc.
Sănătate!
Pa, pa.

| Azµre a răspuns:

Veizitează medicul! Poate fi o dereglare hormonală.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Sunt dereglări hormonale, n-ai de ce să-ţi faci griji!
Poţi începe a consuma ceai de creţişoară, îţi reglează menstra.
De asemenea te sfătuiesc să faci şi un ecograf pelvian.
Te pup!

| Alisayer a răspuns:

Cred ca e bine sa mergi la medic. Oricum nu cred ca e ceva grav, chestii de henul asta am si eu, dar si vizita la ginecolog e necesara.Sanatate!

| SoundTapes a răspuns:

E si vorba de schimbarea anotimpului foarte repede, sunt mai multi factori. Stres, alimentatia, anumite medicamente si multe altele.
Daca ti-ai inceput viata sexuala, dupa 2 saptamani ar trebui sa iti faci inca un test ca sa fii sigura, depinde cand ai avut ultimul contact sexual( testul se face dupa 2 saptamani dupa contactul sexual).
Asa ca stai linistita, se intampla sa vina mai devreme. Plus ca sangerarea, atunci cand porti o sarcina, este putin mai diferita decat cea normala.
Iti urez tot binele!
Pupici!:*.