| ioanablajjj a întrebat:

Buna,am 18 ani, 1, 75 si 86 de kg, vreau urgent sa slabesc in jur de 15 kg, aveti vreo idee de regim ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| KorpiklaaniV a răspuns:

Buna! Eu aveam 1, 64 si 69 kg acum doua saptamani.M-am enervat intr-un final si m-am decis sa tin dieta( de obicei reusesti atunci cand vine spontan ). Acum am 62 de kg.
Am slabit 7 kg in doua saptamani fara prea mult efort, pentru ca ma abitionasem foarte mult.Am inceput prin a exclude orice produs de panificatie. Dulciuri mananc.( nu in cantitate mare, ci strictul necesar!) am doar 2 mese : dimineata de obicei mananc un ou fiert tare, cu mustar. si dupamiaza mananc fierturi sau salate fara ulei( tot in cantitati micute). Nu mai mananc deloc prajeli, si daca imi este pofta de ceva iau o bucatica ffff mica.Nu mai mananc nimic dupa ora 19 si fac in fiecare seara 20-30 genofexiuni si abdomene. Beau multe lichide pentru a da stomacului senzatia ca este plin, si foarte mult m-a ajutat cofeina, care imi ofera satietate.Tot ce ai nevoie este sa ai ambitie multa. Daca iti doresti cu adevarat, slabesti cu usurinta. Sper ca ti-am fost de ajutor, ai grija si spor la treaba! pupici

| CookieFace a răspuns (pentru KorpiklaaniV):

Regimul tau nu este bun deoarece pe scurt el inseamna infometare.In rest excluderea produselor de panifactie si prajelilor este ok.Trebuie sa respecti cele 3 mese zilnice.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Într-adevăr, eşti SUPRAPONDERALĂ ( prea "plinuţă" )!

Greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 64, 7 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 21 de kg peste greutatea IDEALĂ, aşa că, poţi "da jos" cele 21 kg!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală/aerobic, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ ( 1-2 feliuţe la o masă ), etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

Cu această "metodă" eu am SLĂBIT 9-10 kg în 6 săptămâni!
În rest am mâncat orice am dorit ( evident, în cantităţi moderate ).

Ar fi INDICAT să consulţi şi un medic NUTRIŢIONIST!

Toate cele bune.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Http://calorii.slabute.ro/calculator-greutate-ideala-copii.html Multe legume, foarte putina carne, 2 fructe pe zi, fara mancaruri uleioase, mai deloc zahar(in special sucurile dulci cola etc.). slabesti sigur. daca vei avea apoi ameteli e de la faptul ca nu mananci destule legume. e mai usor sa slabesti acum decat cand vei fi la 25 de ani sa zicem.