Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Am 18 ani jumatate si de 3 ani am niste complicatii in prima zi de menstruatie-voma,frisoane,dureri de burta,scaune,ameteli,in acelasi timp( nu se intampla in fiecare luna, dar destul de des).Mi-am inceput viata sexuala la cateva luni dupa..Am mers la ginecolog acum 2 luni si mi-a prescris Prementrid. Oare ma va ajuta sa scap de probleme? Si care ar putea fi cauza lor..Ms

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| yellowalien a răspuns:

Nu e ok să ai un SPM atât de violent...
Încearcă să-ţi faci nişte analize de sânge, să vezi ce lipsuri ai în organism.
Mănâncă sănătos, mai multe fructe şi legume şi hidratează-te corespunzător.
Când ştii că trebuie să-ţi vină ciclul, nu mai mânca deloc dulciuri, carne, lactate, încearcă să mănânci cât mai crud (pe mine asta mă ajută foarte mult, în lunile în care mănânc aiurea am dureri foarte mari, iar în cele în care mănânc foarte uşor abia de simt ceva).
Fă sport, fă mişcare, plimbă-te. Cât de des poţi. Nu omite sportul nici în zilele de menstruaţie. Faptul că ar dăuna sau că ar face rău e doar un mit.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Acestea NU sunt "complicaţii", ci sunt "Sindromul premenstrual" ( SPM ).
În acel mod "reacţionează" organismul tău în perioada pre/menstruală...

În privinţa întrebării tale, DA, este posibil ca să te ajute în AMELIORAREA acelor simptome - vezi Prospectul la linkul :
https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10016501

Tratamentul ar trebui să-l faci timp de cel puţin 3 luni pentru ca să vezi "ceva rezultate", dar ( preferabil ) să faci tratament timp de 6-12 luni.

Toate cele bune şi multă sănătate.

| MElyza a răspuns (pentru bursuc001):

Dar ar putea fi din cauza lipsei de fier/calciu etc sau as putea avea chist?

| bursuc001 a răspuns (pentru MElyza):

N-ai dat detalii despre menstruaţie şi ORICE alte simptome pe care le ai în decursul unui CM...

Poate fi vorba şi de chist ovarian sau ovare polichistice DACĂ mai ai şi ALTE simptome - vezi simptomele descrise la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......ional_1103

http://www.sfatulmedicului.ro/......istic_1046

Ar fi INDICAT să faci o ecografie ovariană ( sau vaginală ) şi se va vedea dacă este vorba de chist/ovar polichistic!

O zi frumoasă.

| Igama a răspuns:

Din moment ce medicul ti-a prescris Prementrid, inseamna ca ar trebui sa te ajute sa combati acele stari nasoale cu voma, frisoane, dureri de burta, scaune si ameteli. Incearca-l si vezi. Nu ai nimic de pierdut.

| BornToDie9108 a răspuns:

Sfatul meu e să mergi la mai mulţi ginecologi şi să ceri părerea fiecăruia. Nu ţi-aş recomanda să te bazezi pe răspunsurile primite aici. Un medici are atît practică, cît şi cunoştinţe suficiente.