| cicii22 a întrebat:

TPU, am o nedumerire. Mi-am inceput viata sexuala acum 3 luni si totul a fost ok, fara probleme. Dupa 2 luni a inceput sa am dureri de burta, am fost la ginecolog pentru control si am aflat ca am un chist ovarian. Doctorita mi-a zis sa iau anticonceptionale, mai exact "YAZ". Pana aici, nimic ingrijorator. Fiindca nu mai luasem inainte, le-am inceput in prima zi de menstruatie. Am avut dureri mai mari ca de obicei, sangerare abundenta, etc. Dupa menstruatie, o zi nu am avut nimic, dar dupa am inceput sa sangerez cate putin in fiecare zi si sa ma doara burta in continuu. Ai mei au crezut ca sunt gravida, la 2-3 zile de la asta am facut un test de sacrina care a iesit negativ. Aproape termin folia de YAZ, dar inca ma mai dor burta si sanii ingrozitor. Cineva mi-a spus ca e ceva normal in prima luna cu anticonceptionalele astea, dar nu stiu ce sa cred. Plus de asta, m-am ingrasat 3 kg, desi eu nu ma ingras repede. Ce ar trebui sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sa te duci inapoi la ginecologul care ti le-a prescris. E posibil sa nu le tolerezi si as ai nevoie de alt preparat sau de un tratament mai complex.
Anticonceptionalele cresc pofta de mancare. Ai grija sa nu mananci mai mult decat inainte si asta sa fi fost cauza ingrasarii

| cristimihailov a răspuns:

Sa te duci la alt doctor. Si sa nu ii specifici ca ai mai fost diagnosticata astfel.

Ingrasatul este de la anticonceptionale. Nu sunt poate cele mai potrivite pentru tine.

Pe scurt mergi la alt ginecolog mai batran. Si dupa ridica si problema anticonceptionalelor

| LoredanaTM a răspuns:

Iti recomand sa citesti ghidul menstruatiei creat de cei de la Chilotis.
https://chilotis.com/