| cicii22 a întrebat:

Am o nedumerire. Mi-am inceput viata sexuala acum 3 luni si totul a fost ok, fara probleme. Dupa 2 luni a inceput sa am dureri de burta, am fost la ginecolog pentru control si am aflat ca am un chist ovarian. Doctorita mi-a zis sa iau anticonceptionale, mai exact "YAZ". Pana aici, nimic ingrijorator. Fiindca nu mai luasem inainte, le-am inceput in prima zi de menstruatie. Am avut dureri mai mari ca de obicei, sangerare abundenta, etc. Dupa menstruatie, o zi nu am avut nimic, dar dupa am inceput sa sangerez cate putin in fiecare zi si sa ma doara burta in continuu. Ai mei au crezut ca sunt gravida, la 2-3 zile de la asta am facut un test de sacrina care a iesit negativ. Aproape termin folia de YAZ, dar inca ma mai dor burta si sanii ingrozitor. Cineva mi-a spus ca e ceva normal in prima luna cu anticonceptionalele astea, dar nu stiu ce sa cred. Plus de asta, m-am ingrasat 3 kg, desi eu nu ma ingras repede. Ce ar trebui sa fac?

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sa mergi inapoi la medicul care ti le a prescris, la doamna doctor ginecolog, tu ce vârstă ai si de unde esti? Multumesc sanatate multă.

| cicii22 explică (pentru CristiDinBucuresti):

18 ani am, sunt din Bucuresti. O sa ma duc saptamana viitoare sa refac analizele si controlul. Mersi mult :*

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru cicii22):

Multi inainte! Si multă multă sanatate, sa ne spui ce a zis doctorita si ce tratamente trebuie sa m ai urmezi. Weekend placut i ti doresc.

| corbulalbrosu a răspuns:

Sa discuti neaparat cu medicul care tia prescris anticonceptionalul. Sa-ti refaca analizele mai ales pe cel de sange. Multa sanatate.