| dartagnon a întrebat:

am 18 zile de cand am mana in ghips in urma unei fracturi la osul metacarpian 5. Pot sa misc degetul numarul 5 lejer si in sus si in jos fara sa simt nicio durere si as vrea sa ma duc sa imi scot ghipsul mai repede cu 3 zile, din cauza ca am un program foarte incarcat la scoala si am nevoie sa scriu. Ce ziceti, are ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Seby90 a răspuns:

Da. este inca fragil. Unde dracu ai dat cu pumnul? In fine, am avut aceiasi problema, dupa ce scoti ghipsul va fi cam aiurea senzatia si iti va fi teama sa folosesti mana, si oricum, chiar si un mic accident te poate da peste cap. Again, mai ai rabdare inca 3 zile.

| dartagnon explică (pentru Seby90):

In sacul de box, faca sala de forta de 10 luni. Sunt ectomorf si vreau sa imi intaresc oasele si am facut prostia sa dau fara manusi. Oricum nu vreau sa imi fortez partea aceea din mana apoi o sa fac tot posibilul sa o protejez. Numai ca vreau sa imi scot odata ghipsul si sa ma refac cat mai repede sa m a reapuc de sala ca nu mai am rabdare. Dar daca e pentru binele meu o sa am.

| Seby90 a răspuns (pentru dartagnon):

Hahaha laughing pai la sala ne vedem peste vreo 2-3 luni pe putin, daca nu vrei sa il rupi iar. Apropo, in cazul in care s-a deplasat foarte mult, la spital nu o sa te bage in chirurgie pentru ca deviatia la meta5 acceptata este foarte mare. Asa ca daca nu te abtii s-ar putea sa ai un deget foarte stramb pe viitor sau sa platesti pentru o operatie estetica.