| Deea0108 a întrebat:

Bună TPU! Am fost acum 2 zile la medicul ginecolog si mi s-a spus ca am o rana pe colul uterin. Mi s-a recoltat secretia pentru a se stabili daca este ceva grav. Rezultatul vine in 7-10 zile si sunt foarte panicata, am citit pe net niște lucruri de m-au îngrozit. A-și dori informații de la cineva este de grav aceasta rana. Mulțumesc pentu eventualele răspunsuri.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu mai citi de pe net, te panichezi aiurea. poate să fie și hpv dar poate să fie și o rană cauzată de un contact sexual mai dur sau alte cauze. până vine rezultatul, încearcă să nu te mai gândești la asta că nu te ajută cu nimic stresul

| Violleta2022 a răspuns:

Rana pe colul uterin este datorata infectiei cu transmitere sexuala HPV (human papiloma virus), care netrata si nerezolvata, poate duce la cancerul de col uterin.
In cazuri avansate, cand rana deja si-a modificat celulele si tesutul, avand un grad de cervicita mai mare, se purcede la indepartare celulelor pre-canceroase prin cateva procedee de: criogenizare (inghetare), cauterizare ( ardere) sau in cazuri avansate, ablatie (taierea chirurgicala a colului uterin).
Sanatate multa!

https://www.reginamaria.ro/......a-uman-hpv

| Mariaavrmaiancu a răspuns (pentru Violleta2022):

De unde stii ca este asta? Esti medic? Nici medicii nu dau diagnostice definitive pe net. Incearca sa nu mai dai raspunsuri aiurea, acolo unde nu te pricepi!

| Salontanul a răspuns (pentru Mariaavrmaiancu):

Asa face! Da raspunsuri aiurea si daca o contrazici te blocheaza. Pe mine m-a blocat. O sa rog admina sa-i stearga raspunsul. E rau cand omul nu gandeste.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mariaavrmaiancu):

Fiindca i-a confirmat medicul ca are deja o rana pe colul uterin!
Rana pe colul uterin este provocata de infectia cu HPV, asta scrie in toate tratatele medicale.
Ia de citeste si destupa-ti mintea, ca stand cu capul in nisip, nu vei stii niciodata ce ti se intampla.

| Deea0108 explică (pentru Violleta2022):

Tu trebuie sa te informezi mai bine! Din păcate este pământul plini de oameni ca tine si de asta îmi pare rău. Imediat ai dat verdictul de parca am fost cu păsărica la tine si ai văzut-o laughing) Draga mea, știai ca aceasta rana pe col se poate face si din cauza unei nașteri? De exemplu se poate face si daca imi bag obiecte in vagin, dacă am contact sexual foarte dur si etc... Nu zic ca nu poate sa fie si din cauza infecției HPV dar pot fii si din cauza ce am menționat eu mai sus. Acum am fost si eu răutăciosa cu tine pentu ca ai meritat-o! Analizele mele sunt bune, nu am absolut nimic! Si cica noi femeile sa fim solidare între noi... Eu sunt convinsa ca aici ai venit doar pentru a atrage atenția si sa te dai mare ca tu le știi pe toate!

| Floridori a răspuns:

Daca vei citi pe net, te vei stresa si mai mult.Pe tine te doare capul si de pe Google tragi concluzia ca ai cancer in faza terminala si ca o sa mori in 2, 3 luni. laughing
Chiar daca in ziua de azi gasim multe informatii pe internet, medicina nu se face pe net.

O rana pe col poate fi provocata de diversi factori si poate reprezenta o sumedenie de lucruri.De la afectiuni mai serioase pana la...practic nimic sau ceva simplu ce se poate trata in cateva zile cu ovule.Dar nimeni nu poate avea habar despre ce este vorba pana nu vin analizele.
Stai calma, orice ar fi, exista rezolvare deci nu ai de ce sa te ingrijorezi asa tare, mai ales cand nu stii inca ce este.Atunci cand vei avea rezultatele, sunt convinsa ca medicul tau te va indruma si iti va da cele mai bune optiuni de tratament daca va fi cazul.

Incearca sa nu mai cauti atata pe internet.Asta doar iti va provoca confuzie si neliniste, pe cand in realitate, nu ai (inca) motive de ingrijorare.