| crackster a întrebat:

Am 19 ani, sunt baiat si imi fac griji mari in privinta caderii parului. Tatal meu a chelit in proportie de 50%. Am mostenit parul cret de la mama. Toate rudele din partea mamei (creti si ei) au inca tot parul pe cap, cu exceptia bunicului. Deasemenea toate rudele paterne au inca par. Am parul foarte des si la pieptanare imi cad in jur de 30 fire de par.
Poate ca sunt cam paranoic, dar am fruntea de vreo 8 cm si am impresia ca nu era atat de lata ca acum.
Am motive sa imi fac griji? Daca da, ce imi recomandati?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| hummmer a răspuns:

Linişteşte-te. Poţi încerca creme, buruieni, vrăji, tot ai să cheleşti.Şi? Nu se termină viaţa cu asta, te adaptezi.

| jeek0 a răspuns:

Daca ai gena poti sa te dai cu ce vrei pe cap tot il pierzi. doar sa faci implant pe urma. da serios, chiar nu conteaza asta. si eu sunt la fel. conteaza ce ai in cap nu pe el. legat de orice, inclusiv fete happy

| WeAreLegion a răspuns:

E normal sa pierzi 30-40 de fire de par pe zi, toata lumea trece prin asta fie ca isi da seama sau nu, daca ti se pare ca ai fruntea mai lata ca inainte probabil ca ti-s-a schimbat fizionamia deoarece sistemul osos se dezvolta pana la 25 de ani!

| Rammstein21 a răspuns:

Sunt in aceeaşi situaţie ca tine: am părul creţ şi des şi la pieptanare imi cad un numar mare de fire de păr, iar tatăl meu a chelit cam in aceeaşi proporţie (am moştenit părul creţ al mamei mele). Rudele mele care au părul creţ au aceeaşi problema (caderea mai multor fire de par la pieptanare decat normal), dar nu este motiv de ingrijorare, deoarece la părul des si creţ este normal sa cadă un număr mai mare de fire de păr decat la cel normal (aceste fire cresc din nou). Sfatul meu este sa nu-ţi faci griji.