| Xmen22 a întrebat:

Daca bunicul din partea mamei a chelit, iar tatăl meu are par, nu are problema cu căderea părului, e posibil sa nu am nici eu probleme cu chelia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Genele se iau in mare parte de la tata cand e vorba de chelie, nu ai treaba cu bunicul din partea mamei. Daca tatal tau nu va avea probleme toata viata cu pierderea parului esti aproape asigurat ca nu vei cheli, esti norocos pot sa zic. Vad numai ineptii scrise mai jos, cum ca unii au chelit de la sapca, cascheta si alte prostii d-astea, sau ca toti barbatii vor cheli, alte prostii si astea, chelia e aproape 100% genetica, mai ales asta androgenetica care pleaca de la tample si iti distruge hairline-ul, nu are treaba viata sportiva cu chelia, chelesti daca esti predispus genetic, unii mai norocosi chiar daca au gene de cheliosi in familie ei tot nu chelesc, mai sunt si cazuri cand chelesti dar genele sunt bune, aoclo mai tine de stres si o alimentatie bazata pe diete stricte, dar e alta mancare de peste.

| LPCTSTR a răspuns:

16-30-50, n-avem de unde-ti spune, nu ti-am analizat genomul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tatăl tău este mult mai tânăr decât bunicul, deci poate va cheli si el la vârsta bunicului. Oricum, trebuie sa stii ca aproape toti barbatii sufera de androgenic alopecia(caderea parului pe baza hormonala) mai devreme sau mai tarziu. Unii nu chelesc de tot, doar li se subțiaza firul de păr, depinde de genetica. Cert este ca mai grav sau mai putin grav, 99.9% din barbati vor suferi de pierderi de par pana la bătrânețe. Unii incep sa cheleasca la 16 sau 20 de ani. Alții la 50-60. Depinde de genetica si profilul hormonal. Altceva ce tin sa mentionez. caderea parului nu se observa de azi pe maine, dar apoi cand ai pierdut 10.000-30.000 de fire incepi sa observi. Asta nu inseamna ca abia atunci ai inceput sa chelesti, ci atunci ai observat, dar foarte posibil ca procesul sa fi inceput cu mulți ani in urmă. Desigur, aceasta situație nu este "fără speranță", in cazul in care ajungi sa observi pierderi de podoaba capilară poti interveni prompt sau, ideal, poti preveni. Exista diferite lucruri pe care recomand sa le cercetezi singur, samponul cu 1% nianazol, finasteride, derma roller, minoxidil. Recomand cu caldura canalul de YouTube MORE PLATES MORE DATES playlist-ul HAIRLOSS. Nu lua de bun ce spun eu, uita-te acolo si informeaza-te! happy

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

De unde te-ai informat de ai spus prostia asta cu ''aproape toti barbatii sufera de alopecie androgenetica''? Sau cu cat inainteaza in varsta vor cheli? Cunosc persoane de 70-80 de ani care au parul des pe tot capul fara urme de par rar, unii mai au si plete, inaintarea in varsta nu e un factor de risc, mai ales ca alopecia se instaleaza in intervalul asta 20-30 de ani atunci cand ai gene nasoale predispuse la asa ceva. In mare parte e genetica chelia, tatal lui n-are treaba cu bunicul din partea mamei, sunt rude doar prin alianta, nu au legatura genetica, daca tatal lui n-are probleme desi are o varsta anumita si nici gene de chelie nu exista, 99, 99% nici baiatul nu va cheli.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Am zis "APROAPE toți". Exemple cunosc și eu. Dar acum vorbim omului ca unui om normal, n-o fi el un "superman" din asta genetic. Si da, inaintarea in vârsta are treaba cu caderea parului. Sunt mai multi cheliosi la 50 de ani decat la 20. Nu mai trebuie sa stau sa explic de 10 ori. Si 99, 9% inseamna ca 1 la o mie sunt exceptie. Nimic exagerat. Nu vad unde am gresit happy

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Copile, nu mai dezinforma, nu stiu din ce prostii de site-uri te-ai informat, cica 99, 9 % vor cheli, ma umfla rasul. Media reala a alopeciei e undeva la 1/3-4 barbati, nici macar 50% nu e, iar tu te arunci la 99, 9%, esti amuzant tare. Fa si tu un exercitiu, din 3-4 barbati 1 e chelios, sau deloc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Faci o mare confuzie. Nu am spus ca vor cheli in sensul ca vor ajunge la chelie completa, ci ca intr-o măsura mai mare sau mai mică vor pierde din par. Fie ca asta înseamnă recesiune a liniei parului, rărire, subtierea firului de par, căderea parului in mijlocul capului sau in partea din fata etc. Nu am spus ca atâția vor ajunge sa aibă chelie sa le luceasca căpățâna, am spus ca vor pierde niște par... Unii mai agresiv, unii mai puțin(încât nu se observa prea mult).

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Am inteles perfect la ce te referi, chelie nu inseamna neaparat sa fii bec pe cap ci sa ori inceput, ori rarire, etc. Te mai intreb o data, din ce pseudo-sursa te-ai informat ca 99, 99 vor avea inceput de chelie sau o alta forma de pierdere a parului pana la o varsta x? Avand in vedere ca studiile nu coreleaza o legatura intre varsta si alopecie. Poti sa chelesti pana la 25 de ani sa fii bec in timp ce altii la 70-80 de ani au parul foarte des. Nu exista nicio regula ca vei cheli 100% nici macar atunci cand ai gene in familie, sa nu mai zic de cei care nu au gene, ei sa stea linistiti ca gena e de partea lor. Am rude in familie care sunt atat cheliosi cat si cu parul tot pe cap. Mai informeaza-te inainte sa transmiti niste ineptii unde sa dezinformezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E vorba de sport cum ai sangele
Uite la fotbalisti zi cati sti cheli
Si uite la aia din it sau politisti ca majoritatea au par rar
Se mai zice si ca de la sapca sau cascheta cum au uniformele
Stiu multi care nu aveau nimic si au chelit in armata in 10 luni de la basca aia

| Irinelp a răspuns:

Pierderea parului nu are numai decât probleme de transmitere genetică, depinde de stilul tău de viață.

| Dddonkey a răspuns:

Conteaza multi factori, nu e chiar asa de usor de dat un verdict. Dar in caz de iti incepe parul sa o ia la fuga iti sugerez uleiul de ricin, care ajuta la cresterea radacinilor de par.

| CatalinB11 a răspuns:

Informatii genetice poti mosteni de la bunic sau de la rude mult mai "vechi". Daca bunicul tau a avut o problema naturala in ceea ce priveste caderea parului, este posibil sa mostentesti si tu aceeasi problema, nu stiu care sunt sansele. Sfatul meu este sa nu te panichezi. Daca ai o alimentatie sanatoasa si ai grija de parul tau atunci o sa ai un par sanatos

| alex084752 a răspuns:

Cati ani ai de te gandesti deja la chelie laughing)

| Xmen22 explică (pentru alex084752):

Nu e vorba de vârstă laughing, întreb in general.