| anonim_4396 a întrebat:

Am 19 si am o dereglare hormonala, nu am mai avut menstruatie de aproape 6 luni, mi s-a dat un tratament cu anticonceptionale,le iau de doua luni si acum,de cateva zile, am o secretie maronie, nu este abundenta si nu are nici un miros, mi-am facut deja programare la doctor dar este abia dupa Paste..va rog, nu pot astepta atat timp.va multumesc si va astept raspunsurile!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Veme a răspuns:

Probabil ai ca si 8-10% din populatia feminina a planetei sindromul ovarelor polichistice. Nu ai specificat cand ai vrut lamuriri si rau ai facut. Probabil anticonceptionalul a reusit sa echilibreze balanta hormonala si a aparut menstruatia. Daca ai fi citit prospectul Yasmin-ului sau Diane-ului care ti-a fost prescris ai fi vazut ca pot da aceasta secretie.
Daca te-am ghicit, ca n-ai spus exact ce probleme ai, atunci mai este o problema: esti tratata GRESIT. Doctorul trebuia sa-ti dea fie doar siofor, fie siofor si anticonceptionale 6 luni si apoi doar siofor.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, această "secretie maronie" este menstra de luna asta!

N-ai precizat ce AC iei şi la a câta pastilă/folie de AC eşti...
NU ai dat detalii : când ai avut PRIMA menstruaţie/menarha, datele CM pe ultimele 6 luni ( înainte de amenoree ), dacă au mai fost întârzieri ( în trecut, înainte de amenoree ), ce analize/investigaţii ai făcut, un eventual diagnostic, eventuale alte tratamente, dacă ai fost la medicul endocrinolog, etc.

Toate cele bune şi multă sănătate.

| elyn a răspuns:

Urmeaza sa-ti vina ciclul,dar dupa, mergi la dr, e totusi prea devreme pentru anticonceptionale, risti sa te ingrasi, multa sanatate!

| Tudose_Raluca_1995 a răspuns:

Am ovar polichistic, anticonceptionalele se numesc Logest, mai am o pastila si termin a doua folie, mi-a venit menstruatia la 11 ani, doar pana la 13 a fost cat de cat reglat, apoi imi intarzia, nu imi venea sau imi venea de doua ori pe luna, pana acum 6 luni cand s-a oprit.la endocrinologie nu am mai fost in ultimul an... ultima data mi-a spus ca am insuficienta luteala si ca ar trebui sa slabesc(eu avand 1, 53m si 60kg) cand nu mi-a mai venit am fost la gibecolog el a descoperit ca am candidoza si mi-a dat ovule si pentru a-mi forta menstra sa vina mi-a prescris logest, mi-a spus ca in primele 3 luni voi lua 1 kg sau 2 iar apoi le voi da jos. Cam asta este tot...va multumesc pentru raspunsurile de pana acum!