| SherKan19 a întrebat:

am 2 intrebari urgent sad. 1. mi s-a umflat maseaua ...am obrazul umflat.straight face cum scap de el dar fara pastile ceva leacuri babesti. 2. am mancat niste ciocolata mai tare (cu alune) si la maselele cariate mi s-a facut niste varfuri in care mi se taie limba ce as putea sa fac sa scap de ele. nu pot sa dorm din cauza aia
Raspuns Urgent straight face crying(

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| pisicutzaa a răspuns:

Umflatura poti sa o faci sa treaca punand intr-o batista niste catei de usturoi si tinand-o pe umflatura si ca sa nu mai ai varfurile de masea ar trebui sa mergi la dentist sa-ti scoata maselele cariate si danegiate prea tare si pe cele mai putin cariate sa ti le plombeze, si chiar daca tu nu vrei sa iti dea un antibiotic antibacterian si un antiinflamator si asa o sa treaca toate problemele tale si pe viitor incearca sa eviti pe cat de mult poti tot ce contine de dulce cu sau fara alune si incearca sa mai eviti si tot ce este rece.

1 răspuns:
| solumaam a răspuns:

Ai o infectie la radacina maselii si va trebui sa iai antibiotice cateva zile altfel puroiul se va pietrifica si va afecta gingia... sfatul meu este sa apelezi la farmacist pentru reteta si sa lasi leacurile babesti laughing
Varfurile de care spui ti le va poliza dentistul pentru ca va trebui sa il vizitezi cat de curand chiar daca este neplacut!