| AnaMariaM5 a întrebat:

Buna, am 20 de ani si de aproximativ o luna jumate simt înțepături și o apăsare in piept, ele apar aproape in fiecare zi dar nu durează foarte mult, dimineața ma trezesc de multe ori cu mâna stânga amorțită. Am avut și stări de amețeala, dureri de cap și acum le am dar mai rar. Îmi era frica și sa ma ies din casa sa nu îmi vina rău pe strada pentru ca am pățit o singura data treaba asta, ma luase durerile de cap și am intrat intr-o stare de panica cu palpitații și nu am mai putut sa ma mișc de pe loc. Tensiunea arterială o am buna, nu creste mai mult de 113, pofta de mâncare am, parca as mânca incontinuu. Dar nu înțeleg de la ce pot sa apăra simptomele astea, EKG nu am făcut dar mi-am făcut analizele și au ieșit bune. Mi-a dat medicul de familie și pastile pentru anxietate și tot felul de vitamine. Recunosc ca sunt o persoana care pune totul la suflet, am avut multe perioade grele in trecut dar in ultimul timp chiar nu m-am mai stresat de nimic. Nu înțeleg de la ce pot sa apăra aceste dureri la inima. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| adryang78 a răspuns:

Nu se reduce totul la tensiunea arterială. Pot fi și alte cauze ale simptomelor tale, gen aritmie, tahicardie etc. Este neapărat necesar un EKG. Nu intra în panică, dar nici nu neglija.