| tinuolaru1234 a întrebat:

Salutare! O problema legata de stres si inima...va povestesc cum a inceput totul.
Undeva inainte de Craciun anul trecut am facut primul meu atac de panică (doua unul dupa altul), facut din cauza unor dureri care eu le confundasem cu dureri de apendicita. Am facut investigatii si am reusit sa descopar ca ele erau de la Coloana (discopatie lombara pe partea dreapta). Tot de atunci sunt si anxios, stresat si toate cele. In urma cu 6 luni am avut niste înțepături in stanga piept, am facut investigatii la Cardio, inclusiv ecografie si mi s-a zis ca e totul bine la inima. Dupa cateva zile incepea sa-mi treaca, cu StressClean si Ashwagandha cu pauze intre ele. Mentionez ca dupa ce nu am mai luat pastilele astea, dupa 2/3 săptămâni a inceput sa am un nod in gat cand am perioade grele.
In urma cu o luna au reaparut iar palpitatii si intepaturi, tot dupa un atac de panica cu puls de 170bpm (asa imi arata ceasul Apple). Am luat ashwagandha, 2 săptămâni cate una pe zi si eram mult mai ok. Acum dupa 2 săptămâni de cand nu le mai iau, au reparut mici intepaturi si iar nod in gat uneori, tot asa cand e o zi mai proasta si stresanta. (intepaturile mai puternice spre inima si piept, sunt cand ma supar/ stresez). Ce ma sfatuiti sa fac? Sa fac totusi investigatii mai amanuntite la inima? Mentionez ca nu beau alcool decat foarte foarte rar, nu fumez deloc (doar pasiv rar), iar cafea nu mai beau de o luna, una pe săptămână eventual. Energizante exclus. Am facut recent analizele uzuale de sange unde mi-au iesit bune.
Chiar am nevoie de un sfat/ ajutor. Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pare ca nu-i nimic la inima, doar atacuri de panica, care-s legate de probleme psihice.

| dullcat a răspuns:

Nodul in gat poate semnifica un cumul intens de emotii negative pe care nu le poti controla.Mi se intampla si mie asa in adolescenta, iar medicul mi-a confirmat ca nu sunt probleme cu tiroida sau altele, asa cum m-au speriat niste membri din familie. Daca analizele sunt bune, atunci e clar ca factorul determinant e cel psihologic.Cu siguranta se poate rezolva, macar partial, daca iti calibrezi busola emotionala, te interesezi de dezvoltarea personala si mergi la psiholog.

| TheGentleman a răspuns:

Consultă un medic psihiatru. Îți va prescrie niște anxiolitice și aia e

| LisaJulie a răspuns:

Trebuie sa vezi un psihiatru sau terapeut! A și îți sugerez sa te lași de fumat DEFINITIV!

| tinuolaru1234 explică (pentru LisaJulie):

Nu fumez deloc, cafea mai beau una pe săptămână mai mult de poftă, alcool ocazional, in ultimul timp chiar rar. Înainte de controlul cardiologic la care mi-a zis ca inima e Ok, aveam zile când consumam și 4 cafele in 12 ore. De atunci am renunțat ușor, ușor. Câte una pe zi și acum una pe săptămână. (Îmi face rău la stomac, pe baza stresului am dobândit o gastrită sau ceva de genul)

| Darius50boss a răspuns:

Fă niste investigații mai amănunțite la inimă

| AAme23 a răspuns:

Buna, am trecut prin aceeași chestie numai ca pe o perioada mult mai lunga de timp. Daca doctorul ti a spus ca e totul ok la inima, mergi pe incredere.Intepaturile sunt provocate de stres, sau glanda tiroida care se activeaza si ea tot de la stres. Sfatul meu e sa mergi la un psiholog, ajuta cu siguranță.Fa cateva analize si pe partea de glanda tiroida, e un posibil inceput de hipotiroidism, dar nu ma pot pronunta sigur ca nu sunt doctor.Stai calm, pastile nu mai baga multe si cu pumnul, pentru ca ai devenit dependent de ele si crezi ca nimic nu functioneaza fara.Si asta e normal daca iei pe o perioada mare de timp. Daca pastilele nu ti au fost prescrise de un medic specializat, nu le mai lua si fugi la psiholog, nu strica nici analizele pentru glanda, sunt mai diferite decat cele uzuale si mai putine.Incearca sa faci putin sport, ajuta la stres, si o sa vezi ca, cu timpul, daca nu te mai alarmez si nu te mai focusezi atat de mult pe pastile (care nu sunt atat de bune by the way, pentru ca, creeaza dependenta si nu ti fac neaparat un bine), o sa se mai domoleasca.Totul pleaca de la creier.Stay safe

| tinuolaru1234 explică (pentru AAme23):

Îți mulțumesc tare, tare mult. Ai dreptate, totul pleacă de la creier…dacă am ceva treabă și mă focusez 99% în acea treabă, nici nod in gât și nici înțepături nu simt. Pur și simplu dispar până termin și îmi revine gândul la ele …

| AAme23 a răspuns (pentru tinuolaru1234):

Pentru ca si stai mult sa le studiezi si sa te alarmezi, ca ce o fi, daca nu s ok si etclaughingDar e ok, o sa dispara cu timpul.