| Kisses a întrebat:

Am 23 de ani. De 5 zile am febra care scade 36.6 si urca 37.2, degeaba iau pastile ca tot urca si scade,nu e influențată de medicamente. Poate fi atac de panică? Nu as vedea de unde sa fac febra atât de mică, gatul este putin rosu, dar mai mereu se inflameaza fara sa fac febra. S-ar putea sa fie un atac de panică?(Pentru ca m-am stresat rău in ultima perioada )

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

Aia nu e febra, e temperatura normala. Te deranjeaza sau esti disperat cu termometrul?

| AlinMrs a răspuns (pentru Ineys):

Sunteti cadru medical? Valoarea normala la adult este de 36.1-37.2C. In functie de cum se masoara temperatura poate sa varieze cu 0.5-1C. Deci la 37.2c daca nu se masoara rectal poate fi 38.2C.

| aimullah123 a răspuns:

Pana la 37, 2 se considera temperatura normala, deci nu ai febra big grin
Pur si simplu nu te mai ingrijora.

| AlinMrs a răspuns:

Daca ai gutul rosu ar putea fi din cauza asta, o posibila infectie. Insa putin probabil sa aiba legatura cu un atac de panica. De indicat sa consumi lichide in special ciaiuri cu miere de albine, daca nu vrei sa recurgi la antibiotice si analgezice sau alt tratament medicamentos. Daca e posibil masoara-ti si pulsul, tensiunea, saturatia oxigenului, pentru a avea o oarecare idee. Si mai sunt alte simptome asociate?

| Kisses explică (pentru AlinMrs):

Nu,doar aceasta febra mica, până în 37.2

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru AlinMrs):

Nu gutul, gutuiullaughing

| doctorandus a răspuns (pentru Kisses):

Febra înseamnă 38 de grade sau peste.

| AlinMrs a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Scuze de greseala doamna profesoara?‍♂️?

| AnonimMareMareMare a răspuns:

37 e temperatura normala, ce e peste e febra

| Rdd45 a răspuns:

Buna e posibil sa fi suspect de meningita am avut si eu aceleași simptome eu iti recomand sa nu te duci la spital e adevarat e spurcată aceasta răceală e recomandat sa nu bei sau mananci lucruri ce nu iti exercită creierul sau daca aceasta stare subfebrila nu se oprește du-te la spital ca poate patesti altceva multa sanatate

| Kisses explică (pentru Rdd45):

In meningita ar trebui sa am temperatura peste 38 de grade, dureri de cap severe, etc..deci nu este