| xxNoLovexx a întrebat:

Buna,am 40 de ani si nu mi-a mai venit menstruatia de ceva timp. Stiu sigura ca nu sunt gravida pentru ca am facut test de sarcina. Oare intru in menopauza? Sau care este problema?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat de câte luni nu ai menstruaţie şi dacă mai ai şi alte simptome...

În lipsa unor simptome deranjante ( dureri de ovare, etc. ), cel mai probabil, putem discuta de începutul menopauzei ( premenopauză/perimenopauză )!

Dacă menstra lipseşte de 12 luni consecutive, atunci este vorba de menopauză ( deja instalată ).

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.romedic.ro/ce-este-premenopauza-perimenopauza-0P32519

http://www.gabrielacotarcea.ro/despre-menopauza/

http://www.sfatulmedicului.ro/menopauza

Toate cele bune.

4 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Este prea de vreme sa intri in menopauza, posibil sa ai o infectie/un chist si sa iti deregleze CM, am trecut si eu prin asa ceva, am facut test de sarcina la 42 de anilaughing apoi am hotarat ca este cazul sa merg la ginecolog si asa am aflat mult mai multe..deci este cazul sa iei atitudine si decizia corecta!
O zi frumoasa sa aihappy

| mona a răspuns:

Mi se pare prea devreme sa intri la menopauza, poate un medic te va lamuri mai bine

| Seepty a răspuns:

Da tot ce este posibil pentru ca la varsta 40-50 ani menstruatia la femei se opreste si nu mai poate avea copii.

| futuredoctor a răspuns:

Mai, e posibil ca ciclul menstrual sa fie dereglat. Dar e posibil si ca testul de sarcina sa fi dat un fals-negativ.
La cat timp dupa ultimul contact sexual neprotejat ai facut testul de sarcina? Gonadotropina corionica umana, hormonul care e detectat in testul de sarcina, e detectat de-abia dupa 9-15 zile, asa ca ca e posibil ca secretia lui sa nu fi inceput atunci cand ai facut tu testul.

Anyway, daca repeti testul si tot e negativ, iti recomand sa faci o vizita la un ginecolog. Nu de alta, dar mai multe afectiuni mai serioase pot duce la dereglarea ciclului.