| anyttaG a întrebat:

am ales sa imi creez un cont datorita faptului ca am si eu o problema. Am nevoie de cateva pareri sincere. In urma cu 2 ani, insarcinata fiind, m-am ales cu o leziune pe toata suprafata colului uterin.acest lucru imi creeaza mereu probleme(ex.secretii tot timpul, disconfort in timpul actului sexual, sangerari neobisnuite mai ales dupa contact.). acum va intreb pe voi.care este probabilitatea de a avea cancer de col uterin?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| ﭿTroubledSoul a răspuns:

Cel mai indicat lucru ar fi sa iti faci un test babes-Papanicolau, cat mai repede posibil.Bafta si sanatate din plin!

| anyttaG explică (pentru ﭿTroubledSoul):

Tocmai de acest lucru ma tem cel mai mult...de rezultatul testului respectiv.multumesc mult pentru parerea ta...sa ai o zi frumoasa

| TiffanyღBJ a răspuns:

Anytta, nu iti poate spune nimeni aici care este probabilitatea de a avea cancer de col. Pentru asta trebuie sa mergi la medic sa faci un test Papanicolau. Este foarte important sa faci asta pentru ca leziunile de col netratate pot fi urmate de cancer de col. Pe de alta parte, testul ajuta la depistarea cancerului in stare incipienta, cand se poate trata. Motivul pentru care mortalitatea este atat de mare este ca femeile nu isi fac acest test si cancerul este descoperit de obicei in stadiu prea avansat.

| anyttaG explică (pentru TiffanyღBJ):

Multumesc mult

| TiffanyღBJ a răspuns (pentru anyttaG):

Cu placere, iti doresc multa sanatate happy

| xxs22 a răspuns:

Mergi urgent la doctorhappy daca stai asa poti avea complicatii mari daca rana e mica o sa ti dea ovule iar dar e destul de mare o sa ti faca cauterizare, din pacate si eu am avut aceasta problema si mi a facut electrocauterizare acum sunt in curs de vindecare happy nu e de glumit cu asa ceva, mergi la doctor cat mai repede