| KeepBreathing a întrebat:

Am aparat dentar de vreo doi ani de zile și azi, după ce am mâncat de dimineață, mi-am dat seama că nu mai am un elastic (mă refer la elasticele pe care le prinzi de bracketi ca să regleze muscatura), deci probabil că mi s-a rupt și l-am înghițit. Credeți că pățesc ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| xRaduC a răspuns:

Am aparat dentar inca dintr-a 11-a. Am inghitit si eu elastice la viata mea, ce sa fac si eu mai bun, mai ales ca mi-era foame. :)) Nu patesti nimic, stai linistita.
Pe spate scrie: "This Product Contains Natural Rubber Latex Which May Cause Allergic Reactions". Dar nu precizeaza nimic de inghitit.
Inca o sursa este:
http://www.avaorthodontics.com/emergency-care. Citez: "If you swallow part of your orthodontic appliances such as braces, rubber bands or colored O-rings, remain calm; it is relatively harmless. It will usually go into your stomach, and it will more than likely pass through your bowel system".
Dar nu te sfatuiesc sa le mananci!

2 răspunsuri:
| KeepBreathing explică (pentru xRaduC):

Acum am citit și eu ce scrie pe pachet laughing. Nu mi-a dat în gând să o fac mai devreme. M-am liniștit. Mersi mult!

| xRaduC a răspuns (pentru KeepBreathing):

No problemo!; D