| anonim_4396 a întrebat:

Buna, am aproape 18 ani. Ieri pe la 10 seara a inceput sa ma doara capul si de la 12 pana la 2 noaptea mi-a fost rau, am avut senzatii de greata, imi venea sa vomit, ma simțeam rau in general. Azi am inceput sa am dureri in gat, apoi dureri de cap, secretie de mucoasa in gat, si febra. Am fost la doctorul de familie si mi-a prescris niste antibiotice si un probiotic pe care le-am si luat. Febra nu s-a terminat inca, tot variaza intre 37.7 si 38.7 si am observat inca ceva, stau in pat si ma simt moleșit, dar am 100 de batai ale inimii pe minut. Nu ma simt bine deloc, nu stiu daca este gripa aia despre care se tot spune la televizor, si nu stiu ce sa fac si la ce doctor sa ma duc pentru ca sunt din Maramureș si singurul spital de pe aici care e mai bun e in Baia Mare, in orasul in care stau eu, adica Sighet, am observat ca doctorii nu prea isi dau interesul pentru pacient si nici diagnostice corecte nu dau. Help

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AdelinaC a răspuns:

Cel mai probabil ai gripa dar prin internet nu iti poate spune nimeni nimic sigur. Ce poti face... fa-ti supe cu zarzavat mult, de pui, mananca iaurturi de la Prodlacta, intaresc imunitatea, nu intra in contact cu alti oameni ca sa nu transmiti, iar daca simti ca nu iti trece sau se agraveaza mergi la spital.

2 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Cât de rău ar fi la spital, trebuie să mergeți la spital!

| AnaAna8 a răspuns:

Aceleași simptome le am avut și eu dar cât de tare mă durea, doctorul a zis ca nu am nimic și ca e o simpla viroza. La așa ceva nu se iau antibiotice, adică nu își fac efect dar dacă ai început sa le iei ia le cam 5 zile. Eu, văzând ca durerile nu imi trec am fost la spital și mi au dat antibiotice dar fără efect. Am stat 2 saptamani cu o stare oribila și cu dureri puternice a trebuit sa las sa îmi treacă de la sine. Am luat desigur și pastilele de la medic + antibioticele de la spital pentru ca dacă începi sa le iei, trebuie în decurs de câteva zile. Mai bine bei multe lichide, ceaiuri, regim mult și cât de mult sa stai în pat. Multă sănătate!