| UnNestiutor a întrebat:

am ASLO mare. am luat injectii si inca nu mi-a scazut destul. puteti sa-mi spuneti daca e grava boala? cum se ia si asa mai departe. vreau cat mai multe informatii.multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Am facut tratament cativa ani, dar din in ce mai rar, dupa ce ASLO a revenit la normal.
Poate sa-ti creasca ASLO de la o infectie a gatului cu un streptococ sau stafilococ, care poate lasa urmari asupra inimii sau a articulatiilor.
Cand m-am imbolnavit eu, aveam 15 ani si am avut in gat streptococ hemolitic care, n-a fost depistat cand s-a produs infectia si deci nu a fost tratat si a facut complicatii la inima si la articulatii.
Nu-ti fa griji te vei vindeca trebuie doar sa ai multa rabdare si sa respecti, cu strictete indicatiile medicului curant.
Un gand bun si multa sanatate.

5 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Daca ASLO este mare inseamna ca, ai o infectie in organism care implica un tratament de lunga durata cu injectii cu antibiotice (moldamina de regula care este un antibiotic retard si care se administreaza initial o data pe saptamana, apoi mai rar pana se ajunge ca sa primesti o injectie pe luna, timp de cateva luni).
Este necesar sa mergi la medicul de familie, care te va trimite pentru investigatii, periodice si care iti va prescrie si tratamentul necesar, dupa indicatiile unui medic specialist.
Posibil ca ai o afectiune acuta, ceva reumatismal. Si eu m-am tratat cu moldamina si de aceea iti spun, ceea ce stiu, din propria mea experienta. Nu trebuie sa te sperii, te vei face bine numai ca, trebuie sa ai rabdare si consecventa, sa respecti indicatiile medicului.
Un gand bun si multa sanatate.

| UnNestiutor explică (pentru mariana):

As vrea sa va intreb, daca nu va suparati, ce valoare aveati si in cat timp v-a trecut? adica dupa cate injectii? si varsta.
eu am 16 ani. am aslo putin peste 300 si a scazut foarte putin in 3 luni de tratament...

| UnNestiutor explică (pentru mariana):

Cum se ia aceasta boala?

| mariana a răspuns (pentru UnNestiutor):

Raspund cu intarziere pentru ca, aceasta intrebare nu mi-a fost comunicata la timpul respectiv, iar eu n-am mai revenit la intrebarea ta initiala. Boala nu este infectioasa, deci nu poti tu sa imbolnavesti pe altii, atunci cand ai ASLO mare dar, tu ai putut lua infectia, asa cum am spus si initial, de la o raceala, cand ai fost infectat cu un streptococ ori stafilococ care, trecand neobservat, fara a fi tratat, poate sa produca o inflamatie articulara ori sa afecteze inima. Sper ca, de atunci de cand ai intrebat, ASLO a revenit la normal iar tu esti sanatos.
Un gand bun si multa sanatate.

Răspuns utilizator avertizat