| petruvb31 a întrebat:

Bună!
Am auzit că dacă mâncăm plăcinta când e caldă poate bloca stomacul. Este oare adevărat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| ReddY25 a răspuns:

Am mai auzi-o si eu dar nu am crezut si nici nu cred si inca una sa stii ca am incercat pe pielea mea si efectele sunt nule xd

| Floridori a răspuns:

Cu ceva timp in urma, fiind in Brazilia, tot auzeam de la diversi oameni cat de periculos era sa mananci carne de porc si apoi sa faci dus.Prima oara, nu am bagat in seama, a doua oara mi s-a parut amuzant, dar cand am auzit asta de zeci de ori, am inceput sa ma simt iritata, dar si intrigata de originea acestor idei.

Nu stiu care cred oamenii ca este mecanismul prin care ceva rau s-ar putea intampla daca mananca placinta calda sau carne de porc inainte de a face dus.
De ce tocmai placinta calda si nu orice alt aliment cald? Chiar si din aceleasi ingrediente aproximativ: gogosi, scovergi, tarta, clatite, cozonac etc.