| panter a întrebat:

Buna am auzit ca daca maninci doar atunci cind tie foame slabesti e adevarat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| IIIIIIIIIIIII a răspuns:

Pai intr-un fel...Adica nutritionistii recomanda sa mananci 5 mese pe zi, atunci cand ai nevoie, pentru ca daca astepti pana mori de foame normal ca vei manca mai mult, fiindca senzatia de foame va trece mai greu. E recomandat sa bei jumatate de litru de apa inainte de masa ca sa ne scada pofta de mancare. Funda?

14 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

E o prostie, evident!
Slăbești dacă faci gimnastică, sport & munci fizice!
Dacă ești prea gras trebuie să ai grijă și ce mâncărici!

| Zazu a răspuns:

Da,dar e cu dus si intors. Daca mananci numai proteine si doar o data pe saptamana,e doar un exemplu.Dar aici nu e vorba de "doar cand iti este foame". Este posibil sa nu iti fie foame,depinde de anotimp, de stadiul tau de sanatate, sunt multi factori care pot influenta pofta de mancare.Cand corpul ajunge la saturatie din cauza unul X aliment(care are diversi compusi)nu il mai poate recunoaste si nu se mai face asimilarea.Dar este ipotetic, pentru ca anumite forme de a slabi iti afecteaza hormonii si poti avea probleme foarte grave de sanatate.Nu
numai asta, daca tiroida este afectata este foarte probabil sa ai stari nervoase din cauza hormonilor produsi de aceasta.
Poti slabi sanatos facand sport, gatind sanatos si avand o viata activa.Restul sunt baliverne de 2 lei.

| Klepto a răspuns:

Si daca mie-mi este foama de 48 de ori pe zi si mananc doar fast food si junk food?
Eu nu stiu cum functionezi tu, dar eu mananca doar cand imi este foame, nu cand ma plictisesc mananc.

| Bailey a răspuns:

Nu oh go on... nu este adevarat. Daca mananci doar atunci cand iti este foame te menti.winking

| speechless070 a răspuns:

In principiu da mananci cand iti este foame dar daca maanci pana nu mai poti toti te ingrasi ar trebui sa mananci pana simti ca nu iti mai ieste foame...pana te-ai saturat happy

| annahandball a răspuns:

Nu slabesti laughing. Poate doar nu te mai ingrasi si in plus conteaza si ce manaci. Adica cel mai convenabil e sa manci dim mult, la pranz pana simti ca esti plin si seara daca reusesti numai fructe.
Ideea cu ce ai ziss u e sa nu mai manci cad te simti plin cum fac multi oameni cand le place un fel de mancare.

| AlexxandraAa a răspuns:

Nu e adevarat!
daca vrei sa slabesti tine un regim!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este gresit! trebuie sa mananci putin si des, trebuie sa faci miscare si cam atat! daca vei manca doar cand iti este foame, corpul tau incerca sa puna deoparte grasimile, pentru data viitoare cand se va mai simti flamand. In schimb, daca vei manca putin, constant, organismul tau va avea ¨curaj¨ sa mai si elimine... Spor!

| DariaSofia95 a răspuns:

Ideea e sa mananci cat mai putin si des...sa elimini pianea(sau macar sa nu mai mananci la fel de multa), grasimile, dulciurile etc etc! desi mai nou apar tot felul de medicamente si de alte prostii, de genul manacni cat vrei si slabesti 5 kg in 7 zile! ala nu e slabit! e boala curata! eu am eliminat din alimentatia mea cam tot ce ti-am zis mai sus si am inceput sa sar coarda (in prima saptamana cate 10 minute de doua ori pe zi, iar in a doua saptamana muult mai mult, sar si cateo jumate de ora odata), si am slbit cam in 10 zile vreo 4 sau cinci kg, dar asa vrea sa imi slabesc vreo doua, mentionez ca am 17 ani si momentan 56 de kg si 1, 65 m. ok, cam asta vroiam sati zic, succes daca vrei sa slabesti! inarmeazate cu multa rabdare! funda te rog!:*

| Roxy9809 a răspuns:

Trebuie sa mananci des si putin decat rar si mult.Nu te ingrasi asa de tare.

| hypemaster a răspuns:

Da este adevarat eu mereu fac asta si sunt slab big grin

| Antikrist_3871 a răspuns:

laughing nu e deloc adevarat

| Darky_Andrei_1994 a răspuns:

Nu trebuie sa mananci pana te saturi! trebuie doar sa ai ceva in stomac, iar pofta de mancare o sa-ti treaca in 20-30 de minute, ai sa vezi!