| Kult a întrebat:

Bună! Am avut act sexual neprotejat pe 12 noiembrie, iar la câteva ore am luat escapelle. Pe 4 decembrie trebuia să îmi vină ciclul, suntem pe 11 decembrie și nu a venit. Menționez că nu am avut nici o sângerare, dar am resimțit câteva zile o tensiune a sânilor foarte dureroasă. Am făcut mai multe teste de sarcina și toate au ieșit negative. Când o să îmi vină ciclul? Se poate totuși sa fiu însărcinată? Vă mulțumesc anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Un test corect de sarcina se poate face DUPA 21 de zile de la ultima partida sexuala dar la tine nu mai este relevanta.

Din pacate, la acest moment este imposibil sa-ti spun cineva cand vine urmatorul ciclu, deoarece acum, pentru urmatoarele 6-12 luni experimentezi efectele negative ale pastilei de a doua zi, cand ciclul nu mai vine regulat, ci cand vrea el, fiind afectat de "bomba hormonala" pe care ai luat-o.

Din acest moment, sexul se poate face numai cu prezervativ deoarece o alta pastila nu mai poti lua in viata asta si nici nu ai cum sa te protejezi, decat cu prezervativ, fiindca nimeni nu poate stii cand este ovulatia si nici perioada fertila din cauza dereglarilor masive din sistemul tau hormonal, pot declansa cancere mamare sau ovariene.

Invatati sa folositi prezervativul la toate partidele sexuale, ca nu musca, mananca, nu doare, nici macar nu costa mult, doar 2 lei bucata, dar te fereste in totalitate de BTS si sarcini nedorite.

| dullcat a răspuns:

Buna.Ar fi trebuit sa stii ca pastila de a doua zi iti deregleaza ciclul menstrual.De citit:

https://www.medic.chat/medicamente/pastila-de-a-doua-zi/

https://www.reginamaria.ro/......icatii-are

https://www.medlife.ro/......de-urgenta

https://donaonline.ro/......-si-mituri

Nu se poate sa fii insarcinata daca testele au iesit negative, insa retine ca acestea trebuie facute dupa 10-14 zile de la intarzierea menstruatiei pentru a afla un rezultat concludent.Tu cand le-ai facut, mai exact?

| Bărbatbine a răspuns:

Ce te omoară nu știe?